Elektromobil DeLorean Alpha5 znovuzrodil značku s búrlivou minulosťou

2

Spoločnosť DeLorean Motor Company a jej jediný sériový automobil DMC DeLorean sa stali slávnymi vďaka krátkej a búrlivej histórii, ako aj filmovej role v trilógii Návrat do budúcnosti. No a značka aktuálne vstala z mŕtvych, a to prostredníctvom predstaveného elektromobilu DeLorean Alpha5.

Americká spoločnosť DeLorean Motor Company bola založená v roku 1975 a jej prvý automobil sa jej podarilo po viacerých odkladoch dostať do sériovej výroby začiatkom roka 1981. Produkcia vozidla však trvala len veľmi krátko, keďže výrobca skrachoval v roku 1982. A to potom, čo zatkli jej zakladateľa a šéfa Johna DeLoreana za obchodovanie s drogami. Automobilka však mala aj iné problémy.

Napriek tomu sa DMC DeLorean stal akousi ikonou. Určite k tomu prispela búrlivá minulosť značky a jej zakladateľa, ako aj účinkovanie vo filmovej trilógii dobre známej aj na Slovensku – Návrat do budúcnosti. Toto vozidlo však bolo zaujímavé aj karosériou z nehrdzavejúcej ocele či krídlovými dverami.

dmc delorean

Zdroj: Pxhere

Mohlo by sa pritom zdať, že tento model poslúžil ako inšpirácia aj pre spoločnosť Tesla, keďže Model X má takisto krídlové dvere a Cybertruck sa bude vyrábať z nehrdzavejúcej ocele (aj keď špeciálnej, ktorú nájdeme v rámci rakiet Muskovej spoločnosti SpaceX).

DeLorean Alpha5

Každopádne značka DeLorean bola oživená, pričom sa prispôsobila súčasným trendom, keďže jej prvý novodobý model bude plne elektrický. No a dnes bol tento elektromobil menom DeLorean Alpha5 z časti predstavený.

Okrem fotografií predprodukčnej verzie prezradil výrobca aj niektoré predbežné špecifikácie vozidla. DeLorean Alpha5 s koeficientom odporu vzduchu 0,23 ponúkne batériu s kapacitou cez 100 kWh, dojazd zrejme cez 480 km (EPA), maximálnu rýchlosť 250 km/h či zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h) za 2,99 s, resp. z 0 na 88 mph (142 km/h) za 4,35 s.

Podstatne viac sa dozvieme 18. augusta, kedy je naplánovaná svetová premiéra elektromobilu DeLorean Alpha5.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektrický DeLorean predvádza dokonalý autonómny drifting. Na čo je to dobré?
Tesla Cybertruck je z rovnakého nepriestrelného materiálu ako vesmírna loď SpaceX
Lancia ohlásila elektrickú renesanciu a hovorí o svojich prvých 3 elektromobiloch

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár