„Najrýchlejšie 3-kolesové auto sveta“ so šialenou cenou – Daymak Spiritus EV

3

Daymak Spiritus je extrémny 2-miestny 3-kolesový elektromobil od kanadského výrobcu ľahkých osobných elektrických vozidiel s 19-ročnou tradíciou. Ide o prvý z 5 oznámených e-vozidiel úplne novej generácie. Verzia Ultimate je pritom riadny extrém.

K dispozícii budú 2 verzie modelu Spiritus s označením Deluxe a Ultimate. Obe disponujú dĺžkou 3 850 mm, šírkou 2 010 mm a rázvorom 2 667 mm. Deluxe variant ponúkne výkon 75 kW, maximálnu rýchlosť cez 137 km/h a zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h) za 6,9 s.

Daymak Spiritus Ultimate s pohonom všetkých 3 kolies a výkonom 147 kW je iná káva. Veď má dosiahnuť maximálnu rýchlosť cez 209 km/h a najmä extrémne zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h) za 1,8 s. Podľa výrobcu tak pôjde o „najrýchlejšie trojkolesové auto na svete“. Na základe „papierových“ hodnôt by mal pritom šprintovať rýchlejšie ako Tesla Roadster 2 (Tesla oficiálne uvádza 1,9 s).

Čo sa týka dojazdu, verzia Deluxe má ponúknuť 290 km (zrejme odhad podľa cyklu EPA) vďaka 36-kWh batérii. Väčšia 80-kWh batéria má verzii Ultimate zabezpečiť dojazd 480 km. Li-ion batérie s BMS pritom dodá spoločnosť Extreme Vehicle Tech.

Spomínané verzie sa nebudú líšiť len výkonom a dojazdom, ale aj konštrukciou. Základná verzia má rúrkový rám, zatiaľ čo výkonnú tvorí „monohull“ z uhlíkových vlákien. Oba modely pritom vážia okolo 620 kg.

Daymak Spiritus bude vybavený 4 Airbagmi. Verzia Ultimate ponúkne napr. aj 4 kamery pre 360 st. víziu či 7″ displej integrovaný do volantu. Výrobca tiež spomína integrované solárne panely či možnosť bezdrôtového nabíjania. Čo sa týka bežného nabíjania, našli sme zmienku len o nabíjaní z bežnej elektrickej siete, a to rýchlosťou 48 km/h.

Obrovský cenový rozsah

Cena oboch verzií sa bude vzájomne odlišovať ešte viac ako ich zrýchlenie. Veď Deluxe má podľa výrobcu stáť od 19 995 $ (bez DPH) a Ultimate od šialených 149 000 $ (bez DPH). Obe verzie majú byť dostupné od roku 2023.

Nuž, sme veľmi zvedaví, či sa kanadskej spoločnosti podarí naplniť svoje veľmi ambiciózne sľuby. Pomôcť jej k tomu má aj crowdfundingová kampaň, ktorej cieľom je zabezpečiť 50 000 predobjednávok.

Zdroj: Daymak

SÚVISIACE ČLÁNKY:
O „konope“ elektromobil Aptera s dojazdom až 1 600 km je záujem
Elektrický Trabant nT môže byť stále v hre. Doba aj možná cena mu prajú
Poľský elektromobil Triggo má nastaviteľnú šírku – 86 až 148 cm

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

    • Ani si nevieme predstaviť, koľko je na svete exhibicionistov (hlavne tých bohatých), ktorí si radi kúpia túto „kravinu“, lebo to ešte nemá nikto.
      Ako v tej českej komédii „Vesničko má středisková“ : Ľudia už nevedia, čo by si kúpili, lebo už majú všetko. Majú barák, majú auto, majú farebný televízor, tak si dajú ešte za života postaviť hrobku. Lebo to nemá nikto!

  1. Pozrime sa, koľko „trojkolko“ jazdí po svete! Tak to bude aj s týmto projektom! Nebude zo psa slanina, ani z vlka baranina !!! 🙂

Pridajte komentár