Daimler/Mercedes zastaví vývoj spaľovacích motorov. Sústredí sa na e-mobilitu

2

Šéf vývoja koncernu Daimler, pod ktorý patrí značka Mercedes-Benz, oznámil, že neplánujú vývoj ďalšej generácie spaľovacích motorov. Kapitál a kapacity chcú pritom sústrediť do elektromobility.

Daimler aktuálne uvádza na trh novú generáciu spaľovacích motorov. Napríklad 6-valec pre modely tried E a S, ako aj SUV. Táto generácia by mohla byť pritom poslednou. Šéf vývoja nemeckého koncernu, Markus Schaefer, totiž povedal, že v súčasnosti neexistujú žiadne plány ich ďalšieho vývoja, informuje Auto, Motor und Sport (via Electrek).

Schaefer tiež dodal, že koncern svoju pozornosť aktuálne zameriava na elektrifikáciu, elektrické pohony a vývoj batérií. Kapacity pre vývoj spaľovacích motorov a prevodoviek sa pritom presunú do nových vývojových oblastí. Celkový rozpočet na výskum a vývoj podľa neho zostáva na vysokej úrovni.

130 e-variantov do roku 2022

A niet sa čomu diviť. Veď automobilka Mercedes-Benz v októbri minulého roka oznámila, že urýchľuje svoje snahy v oblasti elektromobility. Do roku 2022 chce mať elektrifikované celé portfólio, pričom hovorí o vyše 130 elektrifikovaných variantoch vozidiel.

A to od mild hybridov až po „čisté“ elektromobily. Do roku 2025 pritom plánuje predávať 15 až 25 % elektrifikovaných automobilov. Treba však povedať, že Schaefer úplne nevylúčil opätovný návrat k vývoju spaľovacích motorov.

Daimler nie je jediný

Daimler nie je jediným automobilovým koncernom, ktorý ohlásil ukončenie vývoja spaľovacích motorov. Podobný zámer totiž oznámil koncom minulého roka aj Volkswagen Group. V jeho prípade sa však zdá, že ide o definitívnu stopku.

Šéf pre stratégiu značky Volkswagen, Michael Jost, vtedy povedal, že jeho kolegovia aktuálne pracujú na poslednej generácii platformy, ktorá nie je určená pre vozidlá s CO2 neutralitou. Vozidlá postavené na tejto platforme prídu na trh v roku 2026, pričom zároveň s ich príchodom bude ukončený vývoj naftových a benzínových motorov.

Avšak VW bude pokračovať vo vylepšovaní tejto platformy. Potom bude nasledovať postupné znižovanie objemu produkcie spaľovacích motorov. To by malo vyústiť okolo roku 2040 do úplného ukončenia predaja spaľovacích modelov.

Zdroj titulnej fotografie: Shutterstock (free)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Daimler vyrobil prvé elektrické ťahače pre zákazníkov. Predbehol Teslu?
Daimler chystá novú generáciu batérií pre elektromobily Mercedes-Benz
Značka Smart prežije a bude čisto elektrická. Vďaka dvom mega-koncernom

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár