Dacia ukázala svoj prvý elektromobil. Má byť najlacnejším na európskom trhu

7

Prvý elektromobil značky Dacia, Dacia Spring, bude zrejme jedným z najočakávanejších elektrických modelov. Veď Rumuni sľubujú, že bude najdostupnejším na európskom trhu.

„Dacia Spring“ bude cenovo dostupná elektrická revolúcia!,“ uvádza vo svoje tlačovej správe automobilka patriaca pod koncern Renault. Aj prvý elektromobil značky má totiž rešpektovať jej základné hodnoty a filozofiu, ktoré sa točia okolo cenovej dostupnosti.

Dacia Spring je v podstate európskou verziou už známeho elektromobilu Renault City K-ZE, ktorý sa pomerne nedávno začal predávať na čínskom trhu, kde sa aj vyrába. Ide teda o malý mestskýcrossover„, ktorý by mal disponovať rozmermi 3 679 x 1 579 x 1 513 x 2 422 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor). Európska verzia pritom ponúkne 4 miesta na sedenie.

Mestský dojazd

Automobilka Dacia aktuálne tiež informuje, že model Spring ponúkne dojazd cez 200 km (WLTP). Kapacitu batérie síce neuvádza, spomínaný dojazd však naznačuje, že môže byť vybavený rovnakou batériou ako čínska verzia, ktorá sa predáva pod značkou Renault, tzn. 26,8 kWh.

Elektromobil Dacia Spring má podľa výrobcu ťažiť z 10-ročných skúsenosti koncernu Renault v oblasti elektromobilty, pričom dostupný má byť začiatkom budúceho roku. Viac sme sa od Dacie už nedozvedeli, a tak si pomôžeme čínskou verziou, ktorá sa predáva ako Renault City K-ZE. Tá má pritom nasledovné špecifikácie:

  • Objem kufra: 300 l
  • Výkon: 33 kW
  • Krútiaci moment: 125 Nm
  • Max. rýchlosť: 105 km/h
  • Kapacita batérie: 26,8 kWh
  • Dojazd: 271 km (NEDC)
  • Rýchlosť nabíjania: Z 30 na 80 % za 30 min
  • Cena: v prepočte od 8 000 € (nie je úplne jasné, či ide o cenu po započítaní tamojších dotácií)

V prípade „európskej“ Dacie Spring sa s najväčšou pravdepodobnosťou nedočkáme podobne nízkej cenovky, a to minimálne kvôli novým bezpečnostný prvkom, ktoré zabezpečia, aby vozidlo splnilo náročnejšie normy EÚ. Avšak vyhlásenia rumunskej automobilky dávajú tušiť, že by sme tu konečne mohli mať elektromobil, ktorý bude dostupný širokému okruhu záujemcov o elektrické vozidlá.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Citroen predstavil elektromobil za 6 000 €. Na trh príde v júni
Unikli fotografie nového Fiatu 500e + nové fotografie Tesly Model Y
Renault predstavil elektrické Twingo. Batéria a nabíjanie naznačujú nízku cenu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

    • no, povedal by som, že je…ty je ten, čo povedal, že elektromobil zanecháva väčšiu uhlíkovú stopu a ešte vačší ten, čo to zopakuje bez toho aby si toto vôbec overil. Ale áno, u nás sú ako píšete, niektorí jeb…tý a riadne. Najskôr myslieť, potom písať hlúposti. Pekný deň 🙂

Pridajte komentár