Sériový elektromobil Dacia a elektro-crossover Renault sa predstavia už onedlho

3

Koncern Renault Group informuje, že už onedlho predstaví prvý elektromobil značky Dacia – Dacia Spring, a to v sériovej podobe, ako aj koncepčný elektrický crossover značky Renault. Čo môžeme očakávať?

Mnohí elektromobilisti netrpezlivo čakajú na malý elektrický crossover Dacia. Najmä kvôli cene, pretože výrobca sľubuje, že pôjde o najlacnejší elektromobil na európskom trhu. „Dacia Spring bude cenovo dostupná elektrická revolúcia!,“ dodala Dacia. Vzhľadom na svoje určenie pritom ponúkne dostatočné parametre.

Dacia Spring je v podstate európskou verziou už známeho elektromobilu Renault City K-ZE, ktorý sa vyrába aj predáva v Číne od jesene minulého roku. Ide teda o malý mestský „crossover„, ktorý by mal disponovať rozmermi 3 679 x 1 579 x 1 513 x 2 422 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor). Európska verzia ponúkne 4 miesta na sedenie.

Dacia tiež uviedla, že Európania môžu počítať s dojazdom cez 200 km (WLTP). Ďalšie oficiálne špecifikácie nie sú známe. Spomínaná čínska verzia však do značnej miery naznačuje, čo čakať od modelu Spring:

 • Objem kufra: 300 l
 • Výkon: 33 kW
 • Krútiaci moment: 125 Nm
 • Max. rýchlosť: 105 km/h
 • Kapacita batérie: 26,8 kWh
 • Rýchlosť nabíjania: Z 30 na 80 % za 30 min
 • Palubná nabíjačka: 6,6 kW

Teoreticky môže byť v hre aj variant, že elektrická Dacia ponúkne rovnakú techniku ako chystaný Renault Twingo Z.E. To by sa však zrejme musel, rovnako ako mestský model značky Renault, vyrábať v Európe, čo by predražilo jeho produkciu.

Čo sa týka ceny, tu si určite nemôžeme robiť nádeje ohľadom sumy podobnej tej čínskej. Čínsky model totiž v čase uvedenia na trh začínal po prepočte na cene 8 600 €, pravdepodobne po vtedajších dotáciách. Presne však nevieme, aká bola v tom čase výška štátneho príspevku. Dnes by to malo byť v prepočte okolo 2 500 €.

Od modelu Dacia Spring síce môžeme očakávať vyššiu cenu, ale aj vyššiu úroveň bezpečnosti, pretože vozidlo bude musieť spĺňať prísnejšie štandardy EÚ.

Viac už budúci týždeň

Podrobné oficiálne informácie ohľadom modelu Dacia Spring sa dozvieme už čoskoro, pretože koncern Renault budúci týždeň predstaví sériovú verziu, ako aj koncept elektrického crossoveru značky Renault. A to v rámci viacdňovej e-mobility udalosti eWays, ktorá začína 15. a končí 26. októbra.

V súvislosti s avizovaným crossoverom Renault sa v nedávnej minulosti objavili neoficiálne informácie, že by mal niesť meno Zandar. Má ísť o prvý model zo „série“ elektrických SUV/crossoverov, ktorý sa dostane na trh budúci rok. Na dĺžku má merať 4,2 metra. Dostupné by mohli byť minimálne 2 verzie s dojazdom okolo 300 a 500 km.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Renault Twingo Z.E. má byť v základe lacnejší ako VW e-up či SEAT Mii Electric
Podoba produkčného elektromobilu Dacia Spring bola zrejme odhalená
Aliancia „Renault-Nissan“ hlási prielom v oblasti nákladov na výrobu elektromobilov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

 1. Ak bude cena rozumná, bude to BEV pre tých, ktorý berú elektromobilitu v EU racionálne už od nákupu vozidla.
  Uvidíme budúci týždeň? ….

 2. Na to že chodím do práce autom sam cca 30 +30km by mi táto Dacia vyhovovala. Vyzerá celkom v pohode aj parametre auta postačujú. Ak by bola cena do 15 000€ tak super. Teraz používam elektrický motocykel a prevádzka je super lacná a je to aj ekologické.

Pridajte komentár