Dacia Spring dostala novú verziu „Extreme“ s výkonnejším elektromotorom

3

Dacia dnes predstavila novú verziu svojho jediného elektromobilu – Dacia Spring Extreme, ktorý je najlacnejším európskym plne elektrickým automobilom kategórie M1. Novinka okrem exkluzívnych dizajnových prvkov ponúkne aj výkonnejší elektromotor a novú prevodovku.

Dacia pri príležitosti prekonania 100 000 objednávok na model Spring predstavila novú verziu, ktorá nesie meno Dacia Spring Extreme. Tá príde na trh zhruba 2 roky po uvedení modelu na európsky trh. Extreme nahradí vyššiu z dvoch doteraz dostupných výbav (Expression), po ktorej siahlo 80 % zákazníkov.

Vo výbave Extreme nájdeme nový lak „Slate Blue“ a celý rad exkluzívnych dizajnových prvkov. Medzi ne patria „akcenty“ v špeciálnej farbe „medená hnedá“, vrátane prešívania sedadiel či pruhované vzory s „topografickým dizajnom“, ktoré nájdeme v interiéri aj exteriéri.

Dacia Spring Extreme dostala exkluzívne aj nový výkonnejší elektromotor. Ten ponúka 48 kW, čo je o 15 kW viac ako v prípade pôvodného motora, ktorý bude aj naďalej slúžiť v základnej verzii „Essential“. Nový motor je spojený aj s novou predovkou. Tá podľa Dacie zvyšuje krútiaci moment prenášaný na kolesá a zároveň zlepšuje akceleráciu (údaj o zrýchlení nie je zatiaľ známy) a rekuperáciu. Novinka pritom ponúkne dojazd 220 km (WLTP), čo je o 10 km menej ako pri slabšej motorizácii.

Čo ukázali nazbierané dáta?

Rumunská značka pri príležitosti predstavenia elektromobilu Dacia Spring Extreme prezentovala aj zaujímavé štatistiky, ktoré spracovala na základe dát z „konektívnych služieb“. Zákazníci v rámci denného dochádzania za prácou prejdú priemerne 31 km, a to pri priemernej rýchlosti 26 km/h. Dacia Spring je pritom počas týždňa hlavným dopravným prostriedkom pre 90 % domácností s viacerými vozidlami. A 75 % nabíjacích relácií prebieha doma, pričom nabíjanie trvá priemerne 3,5 hod.

Objednávky novej verzie Dacie Spring budú spustené 17. januára a dodávky prvých vozidiel začnú pred letom. Známa je už aj cena pre francúzsky trh, a to od 22 300 €. Základná verzia vyjde vo Francúzsku na 20 800 €. U nás aktuálne stoja „pôvodné“ verzie 19 800, resp. 21 500 €.

Zdroj: Dacia

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Dacia pracuje na novej generácii cenovo dostupného elektromobilu Spring
Dacia prekvapila koncepčným elektrickým offroadom Manifesto
Dacia sa vyjadrila k zlým výsledkom elektromobilu Spring v bezpečnostných testoch Euro NCAP

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Extrem to rozhodne nie je, ale naco viac? Na co to zrychlovanie pod 15s. Z praxe vidno, ze vacsina vodicov so silnymi motormi absolutne nema odhad, nevie pocitat so zotrvacnostou a casto brzdi, tam, kde to vobec nieje potrebne a teda vobec nemaju navyk ani motivaciu jazdit ekologicky/ekonomicky/pohodovo.

    • 48kw bude super ak to nebude veľmi drahšie. Ja napr. Potrebujem dojazd iba 100km, ale 19 sek. zrýchlenie je primálo. Takže uvidíme, ako to predraží model, ale predpokladám, že to cena zabije.

Pridajte komentár