Dacia Spring novinky: Cena od 15 000 € (?), výbava, dostupnosť, interiér

2

Z francúzska prichádzajú novinky ohľadom modelu Dacia Spring, ktorý má byť najlacnejším elektromobilom na európskom trhu. Týkajú sa aj príchodu na trh, výbavy, možnej ceny základnej verzie a prvých novinárskych skúseností.

Dacia Spring významne rozvírila hladiny elektromobility, a to hlavne vďaka tomu, že výrobca sľubuje „cenovú revolúciu“. Dôležité však samozrejme bude aj to, čo tento mestský crossover ponúkne a kedy sa ho dočkáme.

Vybraní novinári mali možnosť sa oboznámiť s modelom Dacia Spring, ktorý bol predstavený v októbri. Išlo pritom o verziu určenú pre car-sharing. Tá je z hľadiska vnútorného priestoru rovnako ako bežná verzia.

Treba brať na vedomie, že priestoru v rámci zadných sedadiel nebude „nazvyš“. Podľa novinárov z francúzskeho portálu L’Argus je totiž miesto vzadu viac ako obmedzené, najmä v oblasti nôh. A niet sa čomu diviť, veď toto 4-miestne vozidlo je dlhé len 3,73 m a široké 1,62 m, pričom rázvor dosahuje 2,42 m. Na druhej strane, v Dacii Spring nájdeme dostatok miesta nad hlavou.

Preskúmanie interiéru tiež odhalilo, že volant nie je výškovo ani hĺbkovo nastaviteľný a sedadlo vodiča nie je možné nastaviť z hľadiska výšky. Costin Seydoux, riaditeľ programu Dacia Spring, v tejto veci uviedol, že bežná verzia pre verejnosť by mohla ponúknuť výškové nastavenie sedadla.

Zadné sedadlá nie sú delené a sklápajú sa ako jeden celok. Po ich sklopení ponúkne elektrická Dacia dvojnásobný batožinový priestor. To znamená 600 litrov. Dozvedeli sme sa tiež, že nabitie na 80 % prostredníctvom domácej zásuvky potrvá 10,5 hod. Výrobca už predtým uviedol, že úplné nabitie si vyžiada 14 hod.

Čo výbava?

L’Argus tiež spomína, že výbava bude v závislosti od konkrétnej verzie okrem iného zahŕňať obmedzovač rýchlosti, automatické núdzové brzdenie v rámci mestskej premávky s detekciou chodcov a cyklistov, šesť airbagov, systém tiesňového volania, cúvacie senzory, cúvaciu kameru, svetelný senzor, GPS, manuálnu klimatizáciu, podporu Android Auto a Apple CarPlay či el. nastaviteľné spätné zrkadlá.

Dacia už skôr zverejnila, že v štandarde nájdeme aj el. posilňovač riadenia, centrálne zamykanie, el. ovládané okná, 3,5-palcovú digitálnu prístrojovú dosku vodiča, hlasové rozpoznávanie od Google alebo Apple či mobilnú aplikáciu pre správu vozidla.

„Za cenu Dacie“

Costin Seydoux novinárom povedal, že Dacia Spring bude dostupná „za cenu Dacie“. L’Argus v tejto súvislosti dodáva, že podľa ich informácií sa bude cena základnej verzie pohybovať okolo sumy 15 000 €. K dispozícii pritom budú dva varianty výbavy s možnosťou dokúpenia ďalších výbavových balíkov.

Ako už vieme, v Maďarsku bolo možné predobjednať prvých 100 kusov v prepočte za 17 800 €. Mohlo však ísť o vyšší výbavový stupeň. Čo sa týka dostupnosti, podľa Dacie budú objednávky spustené na jar budúceho roku. L’Argus v tejto súvislosti dopĺňa, že predobjednávky (zrejme v rámci širšieho trhu) sú naplánované na marec, pričom vozidlá dorazia k predajcom v septembri.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
„Najlacnejší európsky elektromobil“ Dacia Spring vyvolal hnev francúzskych odborov
V SR sa má vyrábať cenovo dostupný elektrický Citroen na spôsob Dacie Spring
VW pracuje na elektromobile veľkosti modelu Polo s cenou 20 až 25 tisíc €

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár