Dacia zvažuje hybridné SUV. Budú však aj „lacné“ elektromobily

3

Elektrifikácia sa nevyhne ani automobilke Dacia, ktorá ponúka cenovo dostupné vozidlá. A to by malo platiť aj v prípade jej budúcich elektromobilov. Aktuálne sa však v súvislosti s elektromobilitou hovorí o hybridnom SUV.

Strašiakom automobiliek pôsobiacich na európskom trhu sú nové emisné normy EÚ, ktoré začnú platiť od budúceho roka. Väčšina z nich by pritom podľa predbežných prieskumov mohla mať s ich plnením problémy. Prekročenie noriem pritom bude znamenať finančné sankcie.

Preto drvivá väčšina výrobcov áut minimálne pripravuje elektrifikované modely pre nadchádzajúce obdobie. Len Dacia doteraz viac-menej „mlčala“. Možno je to tým, že legislatíva EÚ umožňuje výrobcom spájanie flotíl, pričom Dacia by sa mohla spoliehať na pomoc materského Renaultu, ktorý vo veľkom predáva elektromobil Renault Zoe a chystá ďalšie e-modely.

Lacný elektromobil možno budúci rok

Avšak Dacia v tomto smere nie zas úplne nemá. Európsky predseda značky Jean Kugler v roku 2017 naznačil, že ich prvý elektromobil by mohol prísť na trh v priebehu 3 až 4 rokov. A dodal: „Zostaneme šokujúco cenovo dostupní. Nebudeme meniť teritórium našej značky.“ Tzn., že plne elektrickej Dacie by sme sa mohli dočkať už budúci rok.

Aktuálne sa spomína hybridné SUV

Aktuálne sa však hovorí o hybride značky Dacia. Carscoops informuje o rozhovore šéfa predaja značky Dacia Oliviera Murgueta pre Bloomberg, z ktorého vyplýva, že rumunská automobilka zvažuje hybridné SUV.

To im má pritom pomôcť so znižovaním emisií CO2 v rámci flotily. Dá sa teda predpokladať, že by mohlo ísť o plug-in hybrid. Konkrétnejšie informácie o vozidle ale nepoznáme. Murguet pritom hovorí, že je presvedčený o elektrickej revolúcii značky Dacia. „Je ťažké si predstaviť, že Dacia by ostala v tomto smere na vedľajšej koľaji,“ dodáva.

Aj keď aktuálne nevieme nič o možných elektrifikovaných modeloch rumunskej značky, jedno je isté, majú na čom stavať. Veď v rámci aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi majú k dispozícii elektrické aj hybridné technológie, čo v minulosti potvrdil aj Kugler.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Záhadný elektromobil s karosériou z modelu Dacia Duster
Elektrické mini-SUV Renault K-ZE za 15 000 € prešlo prvým testom
Nový Renault Zoe stojí v Nemecku od 21 900 €. Avšak bez batérie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

 1. Tichá voda brehy podmýva. Veď až Dacia pozbiera od svojich bračekov a sestričiek v rámci aliancie potrebné „rozumy“, máme sa na čo tešiť.
  Hlavne na pomer kvalita-cena, ako poznáme Daciu.
  Snáď to trochu pomôže s výraznejšou elektrifikáciou na cestách v našom regióne.
  Ruka v ruke ešte aj s príchodom dotácií…

 2. V Rumunsku je kopec firiem ktore robia E-Dacie.

  Jeden priklad z roku 2016:
  Auto môže mať batérie s kapacitou 11 kWh, 22 kWh alebo 45 kWh. U základnej verzie sa dojazd pohybuje okolo 125 km, pri 22 kWh 250 km a pri batériách s najväčšou kapacitou okolo 500 km na jedno nabitie. Na stovku má 45 kWh verzia zrýchliť za menej ako 9 sekúnd a jej maximálna rýchlosť je 160 km/h.
  Výrobca poskytuje na prestavané auto záruku 2 roky a 5 rokov na batériu. Záruka na elektromotor je 200 000 km.
  Základnú 11 kWh verziu kúpite už od 14 999 eur čo robí z Prime EV zrejme najlacnejší plnohodnotný elektromobil na európskom trhu. Druhá, 22 kWh, stojí 17 999 eur a najvyššia 45 kWh verzia zas 25 999 eur.

  Ceny su bez dotacie.

  Dacia si len vyberie dodavatela a ma elektromobil za rozumnu cenu.

Pridajte komentár