Seat predstavil svoj najlacnejší elektromobil Cupra UrbanRebel v 2. koncepčnej verzii

2

Značka Cupra, ktorá patrí pod automobilku Seat, predstavila 3 nové koncepčné e-modely. Hlavnou hviezdou bol pritom sub-kompaktný elektrický crossover Cupra UrbanRebel, ktorý bude spolu so svojimi koncernovými súrodencami VW „ID.2“ a Škoda „Elroq“ patriť k cenovo najdostupnejším elektromobilom od VW Group. Španieli pritom tento model aj súvisiaci projekt považujú za svoj strategicky najdôležitejší.

Cupra aktuálne informuje, že do konca roku 2025 uvedie na trh 3 nové elektrifikované modely. Pôjde o elektromobily UrbalRebel a Tavascan, ako aj plug-in hybrid Terramar.

Cupra UrbanRebel „2“

Španieli uvádzajú, že v prípade modelu Cupra UrbalRebel pôjde o najväčší projekt pre nadchádzajúce roky, pretože je kľúčový pre ich transformáciu k plne elektrickej značke. Vedú pritom vývoj klastra, vďaka ktorému vzniknú aj koncernoví bratranci od VW a Škody. Tí by mali niesť mená ID.2 a Elroq.

Všetky 3 spomínané sub-kompaktné elektromobily (segment B) majú demokratizovať elektromobilitu. A to vďaka cene začínajúcej na cca 20 000 €. Tá sa však bude týkať len modelov od VW a Škody, keďže šéf Cupry v minulosti uviedol, že model UrbanRebel bude prémiovejší, športovejší a cca o 5 000 € drahší. No a aktuálne sme sa o ňom dozvedeli viac.

Zaujímavé je, že Cupra predstavila elektrický koncept UrbanRebel už v septembri minulého roka. Bolo však jasné, že ide len o akéhosi nositeľa základného dizajnové jazyka. Tento koncept bol totiž niečo ako výrazne „vytúnovaný“ hot-hatch.

Aktuálne predstavený koncept Cupra UrbalRebel je crossoverom, resp. malým „mestským SUV“ s dĺžkou 4,03 m, ktorý príde na trh v roku 2025 a bude sa vyrábať v Španielsku. Vyrástol na „zmenšenine“ známej koncernovej platformy MEB a ponúkne pohon prednej nápravy.

Pohonná jednotka má výkon 166 kW, vďaka čomu vozidlo zrýchli z 0 na 100 km/h za 6,9 s. Verzia s najvyšším dojazdom má ponúknuť dojazd 440 km. Kapacitu batérie Cupra neprezradila. VW v prípade konceptu ID. Life, ktorý je predzvesťou modelu ID.2, pritom spomínal 57-kWh batériu, dojazd 400 km, výkon 172 kW a rovnaké zrýchlenie ako má mať model UrbanRebel.

Ďalšie e-modely

Ďalšími e-modelmi, ktoré chystá Cupra, sú Terramar a Tavascan. Plne elektrické SUV/crossover Cupra Tavascan bude príbuzným modelov VW ID.4/ID.5 a Škody Enyaq a má ostať verné koncepčnému vozidlu z roku 2019. Na trh má prísť v roku 2024.

cupra tavascan terramar

Zdroj: Seat

4,5-metra dlhé SUV Cupra Terramar bude k dispozícii ako spaľovák aj plug-in hybrid s elektrickým dojazdom okolo 100 km. Tento model by mal doraziť na trh do roku 2024.

cupra urbanrebel tavascan terramar

Zdroj: Seat

Zdroj: Seat

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Cenovo dostupné elektromobily od Škody, VW a Seatu/Cupry poodhalili svoj dizajn
Športovejšia „dvojička“ VW ID.3 od Seatu, Cupra Born, dostala slovenské ceny
Nástupca Renaultu Zoe bude cca o tretinu lacnejší. Novinky ohľadom modelu 5

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

    • Dovtedy nič nebude, nie sú baterky.
      A pri tej slimačej rýchlosti je otázne ,či vôbec v EU budú stáť 2025 sľubované továrne na výrobu batérií. Ale ak nie, Číňania s radosťou dodajú kvalitnejšie a lacnejšie BEV…

Pridajte komentár