Seat predstavil svoje prvé elektrické SUV. Príde ako Cupra Tavascan

2

Spoločnosť Seat predstavila svoje prvé elektrické SUV, ktoré príde na trh pod jej „športovejšou“ značkou Cupra. Model Cupra Tavascan bude koncernovým bratrancom modelov VW ID.4/ID.5, Škoda Enyaq iV a Audi Q4 e-tron, ktorý takisto vyrástol na platforme MEB. Bude však športovejšie naladený.

Cupra Tavascan je po modeloch Seat Mii Electric (už sa nevyrába) a Cupra Born tretím elektromobilom spoločnosti Seat a druhým elektromobilom značky Cupra, ktorý príde na trh budúci rok.

Ide o kompaktné elektrické SUV či crossover, resp. podľa výrobcu SUV-kupé s rozmermi 4 644 x 1 861 x 1 597 mm (dĺžka x šírka x výška), rázvorom 2 766 mm a batožinovým priestorom s objemom 540 l.

Športovejšie naladenie

Cupra Tavascan sa bude od spomínaných koncernových bratrancov okrem dizajnu líšiť najmä vyšším výkonom, ako aj prvkami, ktoré umocnia športový charakter a jazdnú dynamiku. Top verzia „VZ“ s pohonom oboch náprav ponúkne výkon 250 kW, krútiaci moment 679 Nm, zrýchlenie z 0 na 50 km/h za 2,4 s, zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5,6 s či 6 jazdných režimov (Range, Comfort, Performance, Cupra, Individual a Traction).

Športovejší zážitok z jazdy podporia systémy dynamického podvozku DCC Sport, športového odpruženia a progresívneho riadenia. Štandardná verzia „Endurance“ s pohonom zadnej nápravy je takisto nadpriemerne výkonná, keďže má výkon 210 kW a krútiaci moment 545 Nm. Výkon pritom naznačuje, že Tavascan využíva úplne nový elektromotor vyvinutý VW, ktorý bol po prvýkrát použitý v nedávno predstavenej vlajkovej lodi ID.7.

Batéria a nabíjanie neprekvapia

Čo sa týka batérie, tú sa žiadne prekvapenie nekoná. Jej čistá kapacita je totiž 77 kWh, tak ako pri „Long Range“ verziách koncernových bratrancov. Táto batéria pritom v prípade modelu Cupra Tavascan zabezpečí (zatiaľ odhadovaný) dojazd 550 km (Endurance), resp. 520 km (VZ) podľa cyklu WLTP.

Podľa výrobcu dokáže Tavascan počas 7 min nabíjania získať dojazd 100 km. A z 10 na 80 % sa má za ideálnych podmienok nabiť za menej ako 30 min. Podporuje pritom maximálny nabíjací výkon 135 kW.

V interiéri novinky nájdeme napríklad 15″ centrálny dotykový displej infotainmentu s novo navrhnutým rozhraním, ktorý je podľa Cupry najväčší, aký kedy použili vo svojich vozidlách.

cupra tavascan interier

Zdroj: Seat

Cupra Tavascan sa bude vyrábať v čínskom závode VW Group (v Anhui), ktorý má byť zároveň „najmodernejším koncernovým inovačným hubom pre elektromobilitu„. Na trh sa dostane budúci rok, pričom cieľom výrobcu je predávať viac ako 70 000 ks ročne. Cena zatiaľ nie je známa.

Zdroj: Seat

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Seat predstavil svoj najlacnejší elektromobil Cupra UrbanRebel v 2. koncepčnej verzii
Seat ohlásil najväčšiu transformáciu vo svojej histórii: „Od spaľovania k elektrifikácii“
Športovejšia „dvojička“ VW ID.3 od Seatu, Cupra Born, dostala slovenské ceny

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár