Elektrický hatchback od Seatu príde na trh v 2. polroku ako Cupra El-Born

1

Kompaktný elektrický hatchback od automobilky Seat, ktorý bude koncernovým súrodencom modelu VW ID.3, príde na trh najskôr v najvyššej verzii, a to pod značkou Cupra, pričom bude niesť meno Cupra El-Born.

Automobilka Seat predstavila elektrický hatchback nižšej strednej triedy El-Born v marci 2019. Bola to v podstate koncernová dvojičku Volkswagenu ID.3 s identickou technikou a mierne upraveným dizajnom. V júli minulého roka však Španieli informovali, že elektromobil El-Born príde spočiatku na trh pod ich „športovejšie“ a viac „elektricky“ orientovanou značkou Cupra.

Tej sa minulý rok mimochodom darilo, keď aj napriek koronakríze ako jedna z mála značiek zaznamenala medziročný rast, a to o 11 %. Značka Seat si pritom pohoršila o 27 %.

Minulý rok nám Seat prezradil, že elektrický hatchback Cupra El-Born príde na trh so 77 kWh batériou (využiteľná kapacita) a dojazdom 500 km (WLTP). Tzn., že tento model by mal mať nižšiu efektivitu, keďže VW ID.3 s rovnakou batériou ponúka dojazd do 549 km (WLTP). To môže súvisieť s jeho športovejším naladením. Čo sa týka nabíjania, za 30 min má vozidlo získať dojazd minimálne 260 km (zrejme v rámci WLTP).

Sme pritom zvedaví, či sa dočkáme napríklad zvýšenia výkonu, keďže sa zdá, že Cupra El-Born v úvodnej verzii by mohol byť „hot-hatch“. VW.ID 3 ponúka 150 kW a krútiaci moment 310 Nm. Čo sa týka jazdnej dynamiky, Cupra zverejnila pomerne neštandardný údaj o zrýchlení, a to z 0 na „mestských“ 50 km/h za 2,9 s.

Špeciálna výbava

Značka Cupra sľubuje, že ich chystaná novinka bude vybavená špeciálnym systémom Dynamic Chassis Control Sport (DCC Sport), ktorý kombinuje „športovú“ svetlu výšku so systémom, ktorý ju automaticky mení v závislosti od podmienok, pričom má zabezpečiť skvelú jazdnú dynamiku.

Minulý rok sme sa tiež dozvedeli, že v interiéri modelu El-Born nájdeme športové sedadlá a volant či kvalitné materiály. A aktuálne Seat vo svoje tlačovej správe informuje, že Cupra El-Born príde na trh v druhej polovici tohto roka.

Budeme pritom veľmi zvedaví, či sa časom dočkáme aj civilnejších a cenovo dostupnejších verzií elektromobilu El-Born. Zrejme tak skoro to ale nebude, nakoľko by mohol „kanibalizovať“ koncernový VW ID.3, ktorému sa vo svojich začiatkoch darí dobre.

Cupra El-Born nebude jediný elektrifikovaným modelom pomerne novej španielskej značky, ktorý sa dostane na trh tento rok. V prvom štvrťroku sa totiž dočkáme dvoch plug-in hybridných verzií zaujímavého modelu Cupra Formentor.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Osud elektrického SUV SEAT/Cupra Tavascan je zatiaľ neistý
„Bratislavské“ mini-elektromobily sa majú dočkať skorých nástupcov od Audi a Seatu
SEAT investuje 5 miliárd € najmä do elektrifikácie svojich áut

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár