Ukrajinský ľahký úžitkový elektromobil značky Coolon má začínať na cene len 14 000 €

2

Do elektromobility sa pustila aj ukrajinská spoločnosť Coolon Motors, ktorá v prípade svojho prvého ľahkého úžitkového elektromobilu sľubuje „najnižšie náklady na vlastníctvo“. A to zrejme aj vďaka pomerne nízkej obstarávacej cene.

Mnohé štúdie, ale aj reálne projekty ukazujú, že elektrifikácia nákladnej dopravy má obrovský potenciál. Aktuálne najmä v prípade ľahších vozidiel, ktoré sa používajú napríklad na doručovanie tovaru. Dôkazom toho, že sa to oplatí, môžu byť firmy, ktoré už začali s elektrifikáciou svojich flotíl úžitkových vozidiel.

A tento potenciál si uvedomuje aj ukrajinská spoločnosť Coolon Motors, ktorá vidí v ľahkých úžitkových elektromobiloch svoju príležitosť. Zameriava sa pritom najmä na cenovú dostupnosť a nízke náklady na vlastníctvo.

Oficiálny web Coolon Motors prezrádza, že ich prvý elektromobil vyrástol na modulárnej platforme, ktorá umožní rôzne konfigurácie, ktoré sa prispôsobia potrebám zákazníkov. Na výber má byť z verzií s predným náhonom, ako aj pohonom oboch náprav, pričom najvýkonnejší variant má mať výkon okolo 120 kW. Ukrajinský startup v prípade pohonnej jednotky tiež spomína krútiaci moment 250 Nm.

Maximálna rýchlosť elektromobilu je 90 km/h. Dojazd s kapacitne najväčšou li-ion batériou s chémiou LFP a BMS (zrejme 60 kWh) má byť do 300 km (zrejme bez nákladu). Rozsah kapacity batérie má byť veľmi flexibilný, pričom 1 batériový blok s cylindrickými článkami má 4 kWh. Flexibilné majú byť aj možnosti nabíjania, avšak Ukrajinci v tomto smere zatiaľ viac neprezradili.

A nenašli sme zmienku ani o kriticky dôležitom aspekte tohto typu vozidla, a to prepravnej kapacite a max. užitočnom zaťažení. Dozvedeli sme sa ale, že vozidlo má byť neustále pripojené k podpornému serveru, vďaka čomu má byť možné na diaľku diagnostikovať problémy a aktualizovať softvér.

„Najnižšie náklady na vlastníctvo“

Zaujímavá je určite avizovaná cena základného modelu, a to 16 000 $, čo je necelých 14 000 €. Škoda len, že nepoznáme jeho parametre, ktoré sa môžu zásadnejšie líšiť od spomínaných údajov, vzťahujúcich sa zrejme k špičkovým verziám.

Každopádne spoločnosť Coolon Motors zaujala aj vyhlásením, že v prípade ich prvého elektromobilu pôjde o „e-LCV“ (elektrické ľahké úžitkové vozidlo) s najnižšími nákladmi na vlastníctvo – 0,07 $/km (6,10 €/km) pri dennom nájazde do 100 km počas 10 rokov prevádzky. V tejto súvislosti tiež uvádza, že návratnosť vozidla prostredníctvom nákladov ušetrených na palivo bude 3 roky.

Spustenie produkcie ľahkého úžitkového elektromobilu od Coolon Motors v troch veľkostných verziách a 3 dodávkových variantoch je naplánované na budúci rok, pričom v období do roku 2024 sa má vyrábať 2 000 ks ročne. V rokoch 2024 – 2025 má byť dosiahnutá kapacita 20 000 ks ročne, čo by umožnilo export v rámci európskych aj mimoeurópskych trhov.

Zdroj: Coolon Motors

SÚVISIACE ČLÁNKY:
„Slovenské“ elektro-dodávky Voltia mali dosiahnuť historický míľnik ohľadom ceny lízingu
Elektrický ťahač má ušetriť až 200 000 $ počas svojej životnosti
Elektrické dodávky Voltia sa osvedčili v rámci londýnskeho e-mobility projektu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Až to budú mať hotové, môžu sa prísť ukázať ….., nič za to nedáme! Do vtedy je to len jedna zo správičiek o snahe byť pri tom ……

  2. z daleka vidim to amaterske spracovanie (panty na dverach z izbovych dveri) zlepene je to v garazi. foto a video ma tak daleko od seba ako cierna diera v strede galaxie od zeme. radsej za 14000e kupit jazdenu dailinu so skutočnými km.

Pridajte komentár