Elektrický „transformer“ s nastaviteľnou šírkou a cenou 12 500 € je bližšie k výrobe

4

Izraelský startup City Transformer nedávno oznámil, že ich prvý elektromobil City Transformer CT-1 je bližšie k výrobe vďaka novému kapitálu. Taktiež sa pochválil, že ich „mikro-vozidlo“ s nastaviteľnou šírkou získalo ocenenie za dizajn. Čo má tento netradičný elektromobil ponúknuť?

City Transformer CT-1 je dvojmiestne mestské elektrické vozidlo, ktoré vyrástlo na modulárnej „skateboardovej“ platforme vyvinutej izraelským startupom. Ten pritom na adresu svojej prvotiny uvádza, že vďaka premenlivej šírke sa ich elektromobil dokáže vyhnúť dopravným zápcham a parkovať v rámci úzkych priestorov ako motocykel.

Tento „transformer“ pritom už prešiel plnou homologizáciou a je pripravený na ďalšie vylepšovanie a optimalizovanie pre európske cesty. Do sériovej výroby sa má dostať v roku 2024.

Známe špecifikácie

City Transformer CT-1, ktorého šírku je možné za jazdy znížiť z 1,4 m na 1 m (ďalšie rozmery – dĺžka: 2 500 mm, výška: 1 580 mm, rázvor: 1 800 mm), váži 590 kg, pričom batériový pack má mať „o 80 % nižšiu hmotnosť v porovnaní s väčšinou ostatných štandardných batérií pre elektromobily na súčasnom trhu“.

Výrobca neuvádza kapacitu ani technológiu batérie, poznáme však dojazd, a to 180 km, ako aj údaj o dobe jej nabitia z 10 na 80 % – 30 min. Elektromotory ponúkajú výkon 2 x 7,5 kW a dokážu zabezpečiť zrýchlenie z 0 na 50 km/h za 5 s a maximálnu rýchlosť 90 km/h. Po transformácii šírky na 1 meter sa „maximálka“ obmedzí na 45 km/h. Aj tak má byť pritom vozidlo bezpečnejšie ako skútre a elektrobicykle, uvádza výrobca na základe testov.

Ďalšie štúdie mali ukázať, že vďaka schopnosti transformácie a kompaktným rozmerom majú vodiči tohto vozidla 10-násobne väčšiu šancu nájsť parkovacie miesto. Ďalším prínosom majú byť nižšie prevádzkové náklady, a to vďaka 2-krát lepšej efektivite v porovnaní s typickými elektromobilmi na trhu.

Ocenenie dizajnu a nový kapitál

Zdá sa, že spomínané ocenila aj Nemecká rada pre dizajn, ktorá v rámci „German Innovation Award 2022“ ocenila City Transformer CT-1 zlatou medailou za dizajn.

Spoločnosť City Transformer a jej model CT-1 sú tiež zdá sa atraktívni aj pre investorov, keďže nedávno Izraelčania získali investíciu vo výške 10 mil. €, a to na urýchlenie cesty k sériovej výrobe. Celkovo má tak startup k dispozícii 20 mil. €. Vozidlo je už možné rezervovať za vratnú zálohu vo výške 150 €. Pre tých, čo si vozidlo predobjednajú, platí cena 12 500 €. Neskôr sa má zvýšiť na 16 000 €.

Zdroj: City Transformer

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Poľský elektromobil Triggo má nastaviteľnú šírku – 86 až 148 cm
Mikro-elektromobil iEV Z s premenlivou dĺžkou je možné predobjednať za 5 850 €
Maličký elektromobil Opel Rocks-e s cenou od 7 990 € dostal úžitkovú verziu Kargo

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

Pridajte komentár