Citroen predstavil elektrický „SUV-fastback“ e-C4 X zo segmentu „kompaktov“

1

Citroen čoskoro ponúkne praktickejšieho súrodenca či skôr verziu modelu e-C4 menom Citroen e-C4 X. Tento o niečo väčší „kríženec hatchbacku/fastbacku a SUV“ pritom poskytne viac miesta a batožinového priestoru.

Citroen e-C4 X je crossover s koeficientom odporu vzduchu 0,29, ktorý svojou dizajnovou koncepciou trošku pripomína Polestar 2. Má však zrejme ešte o niečo väčšiu svetlú výšku. Samotný Citroen sa pritom nevie rozhodnúť o akého kríženca to vlastne ide. Raz totiž uvádza, že kombinuje SUV s hatchbackom, inokedy zas s fastbackom, čo nám príde presnejšie.

V rámci modelového radu radia Francúzi svoju novinku medzi modely C4 a C5 X. Tá vychádza z modelu e-C4, s ktorým zdieľa rovnakú platformu aj rázvor 2 670 mm, čo ju radí medzi „kompakty„, presnejšie nižšiu strednú triedu. Model e-C4 X však narástol na dĺžku o 240 mm (4 600 mm). A to prinieslo aj zväčšenie batožinového priestoru o 130 l (510 l).

Známa technika

Základná technika modelu Citroen e-C4 X by mala byť identická ako v prípade e-C4, keďže pohonný systém zahŕňa elektromotor s výkonom 100 kW a krútiacim momentom 260 Nm, ako aj batériu s kapacitou 50 kWh (dojazd 360 km WLTP oproti 350 km modelu e-C4) a podporou rýchlonabíjania výkonom 100 kW (nabitie z 10 na 80 % za 30 min).

A rovnaká je aj maximálna rýchlosť, a to 150 km/h. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h sa mierne líši (9,5 s namiesto 9,7 s). Čo sa týka domáceho nabíjania, vďaka 11-kWh príplatkovej palubnej nabíjačke sa batéria vozidla nabije za 5 hodín. So štandardnou 1-fázovou to potrvá 7 a pol hodiny. Na batériu sa pritom vzťahuje záruka 8 rokov alebo 160 000 km, v rámci čoho je garantovaná minimálna „zostatková“ kapacita 70 % (z pôvodnej kapacity).

Predaj elektromobilu Citroen e-C4 X začne na jeseň tohto roku. Cena zatiaľ známa nie je. Pre získanie hrubej predstavy, o niečo menší súrodenec e-C4 začína u nás na cene 32 490 €. Dá sa pritom očakávať, že e-C4 X bude o niečo drahšie vozidlo.

Zdroj: Citroen

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Mestský elektromobil Citroën Ami s cenou od 6 900 € je už v predaji
V SR sa má vyrábať cenovo dostupný elektrický Citroen na spôsob Dacie Spring
Elektrický crossover Citroen e-C4 dostal slovenský cenník aj cenový bonus

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár