Citroën predstavil 2,5-metrový elektromobil, ku ktorému nepotrebujete vodičák

0

Automobilka Citroën predstavila koncept elektromobilu Citroën Ami One, ktorý je ešte menší ako Smart Fortwo. Má naplniť všetky potreby týkajúce sa metskej mobility. A to či už potrebujete vozidlo na 5 minút či na 5 rokov. Šoférovať ho pritom bude možné už od 16 rokov.

Citroën Ami One má byť stelesnením predstáv o udržateľnej mestskej mobilite a akousi individuálnou náhradou MHD, resp. alternatívou k verejnej doprave, vrátane bicyklov, kolobežiek či skútrov. Elektromobil je navyše už od výroby vybavený systémom pre jednoduché a komfortné zdieľanie.

Bez vodičáku od 16 rokov

Technické parametre vozidla umožnia jeho šoférovanie aj neplnoletým „tínedžerom“. Citroën uvádza, že v rámci európskych krajín je to možné v priemere od 16 rokov. Stredoškoláci sa tak majú na čo tešiť, keďže má byť vraj dosť agilné. Nemusia ho pritom vôbec vlastniť.

5 min, 5 dní, 5 mesiacov či 5 rokov

Citroën chce modelom Ami One pokryť všetky dopravné potreby „metských“ ľudí, ktoré prináša dnešná doba. Tie zapracoval do svojej stratégie, ktorú symbolizujú štyri „päťky“. Vozidlo má byť totiž vhodné na 5 minútové či 5-dňové zapožičanie, 5-mesačný nezáväzný prenájom, ako aj 5-ročný lízing.

V cene lízingu je pritom zahrnutý aj servis a parkovné. Citroën Ami One je taktiež možné zakúpiť do bežného vlastníctva. A to aj prostredníctvom webu, podobne ako v prípade vozidiel značky Tesla.

Čo sa týka mobilitných služieb, malý francúzsky elektromobil bude možné zapožičať podobným spôsobom ako napríklad vozidlá z nedávno spusteného košického carsharingu. Postačí na to naskenovanie QR kódu prostredníctvom mobilnej aplikácie a vozidlo je k dispozícii.

Skutočne kompaktné rozmery

Nie je malé auto ako malé auto. Citroën Ami One je každopádne skutočne malý, teda aspoň z hľadiska svojich „vonkajších“ proporcií. Napriek tomu môžeme očakávať, že vo vnútri ponúkne dostatok miesta, a to vďaka koncepcii elektrického pohonného ústrojenstva.

S rozmermi 2,50 m x 1,50 m x 1,50 m je tento koncepčný mestský elektromobil menší ako ikonický Smart Fortwo (2,70 x 1,66 x 1,56 m). Na úplne otočenie mu pritom postačí priestor, ktorý je ohraničený 8 metrami. Váži len 425 kg a v jeho interiéri nájdeme okrem iného 5″ displej.

Viac špecifikácií nám Citroën neprezradil, je však možné, že už pomerne čoskoro sa môžeme dočkať informácií, ktoré sa budú vzťahovať k sériovému modelu. Veď budúcnosť mobility je vytýčená pomerne jasne a elektrický Citroën Ami One do nej jednoznačne zapadá.

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Citroën

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nová generácia Citroenu C4 Cactus dorazí aj v plne elektrickej verzii
Citroën chystá viacero elektromobilov. Sústredí sa najmä na kompakty
Vylepšený elektrický Smart nám Mercedes predstaví už tento rok

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár