Citroen rozširuje predaj „lacného“ mini-elektromobilu Ami

2

Zdá sa, že Citroen sa naplno púšťa do cenovo dostupnejšej elektromobility. Ďalším dôkazom môže byť expanzia  mestského elektrického mini-vozidla Citroen Ami na najväčší európsky trh.

Citroen už čoskoro spustí výrobu najlacnejšieho elektromobilu (kat. M1) z Európy, ktorým je subkompaktný crossover e-C3 s cenou od cca 23 000 € (neskôr príde na trh verzia za cca 20 000 €). Predvčerom predstavil jeho väčšieho brata e-C3 Aircross s cenou od 27 400 €. A cenovo dostupnejšiu elektromobilitu podporí aj rozšírením predaja svojho najmenšieho a najlacnejšieho 4-kolesového elektrického vozidla Citroen Ami.

Malá mestská „štvorkolka“ Ami, ktorá je podľa výrobcu alternatívou verejnej dopravy, dvojkolesových vozidiel alebo elektrických kolobežiek sa začala na domácom francúzskom trhu predávať ešte v roku 2020. V súčasnosti je stále dostupná len v rámci pár európskych trhov. Aktuálne sa však prostredníctvom oficiálnej tlačovej správy dozvedáme, že začína expandovať minimálne na nemecký trh. A snáď to nebude konečná.

Aktuálne špecifikácie

Pozrime sa na to, čo 2-miestny Citroen Ami ponúka dnes a koľko stojí. Aktuálne zverejnené špecifikácie sa v rámci niektorých parametrov mierne líšia. To však nie je prípad rozmerov 2,41 x 1,39 x 1,52 m (dĺžka x šírka x výška), ktoré neprekvapivo zostali zachované. Rovnako tak aj priemer otáčania 7,2 m.

Zmenila sa však napr. hmotnosť vozidla. Tá je 483 kg s batériou, resp. 406 kg bez batérie. Aktuálny Citroen Ami pritom ponúka výkon 6 kW, max. krútiaci moment 62 Nm, maximálnu rýchlosť 45 km/h, zrýchlenie z 0 na 45 km/h za 10 s, batériu s kapacitou 5,5 kWh, „mestský“ dojazd 75 km, nabitie z 220-V domácej zásuvky za cca 4 hod či 14″ kolesá.

A keďže ide o vozidlo patriace do kategórie L6e, je ho možné riadiť aj bez vodičského oprávnenia. Jedinou podmienkou je dosiahnutie určitej vekovej hranice – európsky priemer má byť 16 rokov.

Základná výbava a cena

Aktuálna základná výbava elektromobilu Citroen Ami zahŕňa panoramatickú presklenú strechu, nabíjací USB port typu A, vykurovanie a ventilovanie kabíny, 63-litrový úložný priestor v oblasti nôh spolujazdca či nabíjací kábel Type 2.

citroen ami interier

Zdroj: Citroen

Čo sa týka ceny, Citroen Ami sa na nemeckom trhu začal predávať od 7 990 €. A dostupný je aj na prenájom. Pri 36-mesačnej viazanosti a max. nájazde 5 000 km ročne začínajú ceny na 39 € mesačne. Mal by byť pritom najlacnejším modelom spomedzi koncernových súrodencov, ku ktorým patria aj novšie modely Opel Rocks-e a Fiat Topolino. A mimochodom, keď sa model Ami začal v roku 2020 predávať vo Francúzsku, stál od 6 900 €.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
„Elektrická Panda“ za cca 5 400 € pochádza od výrobcu, ktorý vstupuje na slovenský trh
Japonský startup odhalil prototyp netradičného elektromobilu za 6 200 €
Elektrický hatchback Wuling Bingo ide na čínsky trh s cenou od 8 000 €
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár