Podľa Elona Muska je Čína svetovým lídrom v oblasti elektromobilov a obnoviteľnej energie. Šéf Xpengu s tým nesúhlasí

2

Šéf spoločností Tesla či SpaceX nedávno spomenul líderstvo Číny v oblasti obnoviteľnej energie a elektrických áut. Kredit čínskym elektromobilom pritom dávajú aj experti ako Sandy Munro. Na druhej strane, šéf čínskej „elektromobilky“ Xpeng s Muskom až tak nesúhlasí. Každopádne sa zdá, že tradičné automobilky sa čoraz ťažšie presadzujú na najväčšom automobilovom trhu na svete z dôvodu veľkej domácej konkurencie v oblasti elektrických vozidiel.

Elon Musk predvčerom komentoval rebríček top 15 krajín z hľadiska inštalovanej kapacity veternej energie, ktorému jasne dominuje Čína. Uviedol pritom, že len málokto si uvedomuje, že Čína je svetovým lídrom vo výrobe energie z obnoviteľných zdrojov a v rámci elektrických vozidiel. A dodal, „nech už si o Číne myslíte čokoľvek, je to jednoducho fakt.“

Šéf čínskej „elektromobilky“ nesúhlasí

Ako informuje CnEVpost, toto vyjadrenie Elona Muska vyvolalo v Číne veľa reakcií. A to aj od šéfa jedného z tamojších najúspešnejším e-mobility startupov, spoločnosti Xpeng, ktorá už pôsobí aj na európskom trhu. He Xiaopeng pritom podľa CnEVpost s Muskom nesúhlasí, že Čína je lídrom v oblasti elektromobilov.

Xiaopeng totiž uviedol, že Čína je aktuálne síce v popredí v rámci sektora elektrických vozidiel, ale ak chce byť niekto svetovým lídrom, nestačí len vedúce postavenie v oblasti technológií a produktov, ale musí byť lídrom na globálnom trhu a víťaziť na úrovni biznisu. Odhaduje pritom, že aby sa tak stalo v prípade Číny, bude potrebné ešte minimálne 10-ročné úsilie.

Zaujímavé tiež je, že Elon Musk v septembri minulého roka uviedol, že má „veľký rešpekt pred mnohými čínskymi automobilkami,“ ktoré sú poháňané modernými technológiami a ktoré prinášajú pokročilú konektivitu či inteligentné funkcie, vrátane autonómneho riadenia.

„Úprimne poznamenávam, že čínske automobilové spoločnosti sú najkonkurencieschopnejšie na svete, najmä preto, že niektoré sú veľmi dobré v softvéri,“ dodal šéf Tesly.

Sandy Munro o čínskych elektromobiloch

Veľký kredit dal čínskym elektromobilom aj uznávaný odborník na automobilový priemysel, Sandy Munro. Ten napríklad povedal, že tradičné automobilky v rámci elektrifikácie zlyhali a teraz musia doháňať zameškané. Preto si myslí, že niektoré z nich „budú nakopané čínskymi automobilkami do zadku“.

A krátko na to uviedol: „Neexistujú žiadni konkurenti Tesly. Ale keď prídu, budú to Číňania.“ A dodal, že čínski výrobcovia ako NioXpeng, BJEV či Geely budú predstavovať najväčšiu hrozbu nielen pre Teslu, ale aj tradičné automobilky.

Tradičné automobilky „čelia v Číne elektrickému šoku“

A agentúra Reuters nedávno priniesla článok s názvom „Globálni výrobcovia áut čelia v Číne elektrickému šoku“. V článku sa pritom okrem iného píše, že „králi spaľovacích motorov ako GM a VW zaostávajú za domácimi hráčmi na rýchlo rastúcom trhu s elektrickými vozidlami“. 

Reuters sa pritom odvoláva aj na štatistiky predaja áut do zásuvky (elektromobily a plug-in hybridy) na čínskom trhu. V top 10 sa totiž s výnimkou spoločnosti Tesla nenachádza žiadna zahraničná značka.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Čo stojí za záplavou čínskych elektromobilov a aké ponaučenie si treba zobrať od Číny?
V Číne stoja elektromobily v priemere len o 10 % viac ako spaľováky
Ktoré krajiny investovali do elektromobilov najviac v roku 2021?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Už bača v tom starom vtipe pri pohľade cez okno dnu do chyže povedal: „Bisťu, z vonku to tak vyzerá“! ….

    Elon s istými pocitmi a obavami povedal, čo povedal, a čakal, aká bude reakcia „oslovených“. Tí oslovení v Číne to zvnútra vidia trochu inak, ako on zvonku, a každý má tú svoju pravdu! Takže tak!

Pridajte komentár