Česi majú v pláne investovať do elektromobility 30 miliárd korún

1

Z Česka prichádzajú zaujímavé správy ohľadom tamojšej podpory elektromobility. Veď v najbližších rokoch by do tejto oblasti mala česká vláda investovať až 30 miliárd Kč, čo je v prepočte cca 1,14 miliardy €.

Na financovanie rozvoja domácej elektromobility využije Česko viacero zdrojov. A to európske operačné programy, Ministerstvo dopravy ČR, modernizačný fond a fond obnovy, informuje ČTK (via iDnes).

Tieto zdroje sa použijú na podporu nákupu eko-vozidiel, budovania infraštruktúry, verejnej dopravy, ako aj výskumu a vývoja. Ministerstvo dopravy ČR pritom plánuje zvýšiť investície do infraštruktúry viac ako 3-násobne. To znamená na 4 miliardy Kč (151 mil. €).

Čo sa týka nabíjacích staníc pre nabíjateľné elektrické vozidlá (elektromobily a plug-in hybridy), česká vláda má v pláne vybudovať 6 200 verejných staníc, plus ďalších 2 200 nabíjacích bodov.

A čo Slovensko?

Sme zvedaví, čo v tomto smere plánuje slovenská vláda. Doteraz vyčlenila na podporu nákupu elektrických a plug-in hybridných vozidiel 11,2 mil. € (1. kolo: 5,2 mil. €, 2. kolo: 6 mil. €). V prípade podpory nabíjacích staníc to je 1,15 mil. € (1. kolo: 500 000 €, 2. kolo: 650 000 € – žiadosti je možné predkladať do konca roka).

Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) avizuje ďalšie dotácie na elektromobily. Nový dotačný program by mal „uspokojiť všetkých alebo takmer všetkých žiadateľov.“ Výzva má byť nastavená tak, „aby sa nestalo, že sa to spustí o polnoci a 00:15 už sú všetky peniaze minuté. Takto to robiť nechceme,“ uviedol minister Sulík.

MH SR tiež avizuje, že sa zameria na podporu vodíkových technológií. Dúfame, že sa to bude týkať len priemyselného využitia či ťažkej nákladnej dopravy. V rámci osobnej dopravy či MHD sú totiž ďaleko efektívnejším riešením batériové technológie. Nuž, uvidíme.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovensko vs. Česko z hľadiska počtu evidovaných elektromobilov
Česi vylepšujú „lacné“ čínske elektromobily. Predávajú ich pod značkou elBlesk
Český elektrický offroad MWM Spartan EV dostal cenovku

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. To je 114€ na obyvateľa česka. To je 570 000 000€ v prepočte na slovensko. To je 71250 osemtisícových dotácii. Môžeme snívať. Kde na to berú.

Pridajte komentár