Ceny elektromobilov by mohli klesnúť na úroveň bežných áut už o 7 rokov, hovorí analýza BNEF

0

Ak bude aj naďalej pokračovať trend klesania cien lítium-iónových batérií, elektromobily môžu byť do roku 2025 lacnejšie ako spaľovacie vozidlá, hovorí analýza Bloomberg New Energy Finance.

Podľa agentúry Bloomberg New Energy Finance (BNEF), niektoré modely elektromobilov už v roku 2024 budú stáť rovnako ako vozidlá s bežným spaľovacím motorom. Avšak ceny batérií elektrických áut musia klesnúť. Cena batérií by sa mala do roku 2030 znížiť na 70 dolárov za kilowatthodinu, pričom minulý rok sa pohybovala v priemere okolo 208 dolárov za kilowatthodinu.

ceny elektromobilov vyvoj

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Analýza Ministerstva životného prostredia SR porovnáva celkové náklady e-áut a “spaľovákov”
Nissan zvýšil ceny nového Leafu kvôli veľkému zájmu. O koľko zdražel u nás?
Audi nám poodhalilo konkurenta Tesly Model S a zverejnilo cenu konkurenta Modelu X

Cena lítia musí byť stabilná

„Predaj elektrických vozidiel sa v najbližších rokoch bude aj naďalej zvyšovať, ale ceny batérií musia stále klesať. Ak sa náklady na materiál batérie prudko zvýšia, mohlo by to oddialiť vyrovnanie cien porovnateľných  elektrických a spaľovacích vozidiel,“ potvrdil Colin McKerracher, dopravný analytik agentúry BNEF.

ceny baterii elektromobilov vyvoj

Zdroj: BNEF

Ekonomické benefity

Volanie po výrobe elektrických vozidiel je čoraz hlasnejšie, pretože krajiny a firmy sa chcú zbaviť smogu v mestách, čím chcú splniť klimatické ciele stanovené Parížskou dohodou. Podľa Green Alliance by mohla Británia vďaka tomu znížiť svoj deficit na automobilovom trhu o 7 miliárd dolárov. Fond Wildlife World tvrdí, že postupným vyraďovaním dieselových a benzínových automobilov by mohlo vzniknúť 14 000 voľných pracovných miest v priemysle.

Zdroj: Bloomberg, titulná fotografia: electrek.co

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár