Rast cien spaľovákov zatraktívni elektromobily z nižších segmentov, uvádza VW

9

Aj keď v súčasnej dobe ceny elektromobilov rastú, podľa mnohých analýz by sa mali v budúcich rokoch minimálne priblížiť cenám porovnateľných spaľovacích áut. A VW uvádza, že aj kvôli očakávanému významnému zdražovaniu spaľovacích áut sa veľmi zatraktívnia elektromobily zo vstupného segmentu, ktoré prídu na trh pod značkami VW, Škoda a Cupra.

„VW Group nepovažuje spaľovacie motory v strednodobom horizonte za nákladovo efektívnu alternatívu k elektromobilite,“ uvádza Welt am Sonntag na základe rozhovoru s Thomasom Schäferom, šéfom značky Volkswagen.

A to nielen z dôvodu očakávaného poklesu cien elektromobilov (napriek súčasnému opačnému trendu, za ktorým stojí inflácia či problémy v dodávateľských reťazcoch), ale aj predpokladanému zdraženiu spaľovacích áut v dôsledku novej emisnej normy Euro 7.

Podľa Schäfera budú spaľovacie automobily kvôli zložitejšiemu systému kontroly emisií drahšie o 3 000 až 5 000 €. A to si majú najviac odskákať vozidlá z najnižších segmentov, ktoré sú najcitlivejšie na dodatočné náklady. „Vstupná“ mobilita sa tak pravdepodobne významne predraží.

„Superatraktívne“ elektromobily pod 25 000 €

Vozidlá z nižších segmentov musia byť napriek spomínanému dostupné aj v budúcnosti, pričom riešením je elektromobilita, uvádza šéf značky VW. No a to majú zabezpečiť už dlhšie avizované sub-kompaktné elektromobily od značiek VW, Škoda a Cupra.

O tých Volkswagen Group už dávnejšie povedal, že budú mať veľkosť ako modely VW Polo, resp. VW T-Roc a budú začínať na cene okolo 20 000 €. Aktuálne Schäfer uvádza, že model VW ID.2 bude stáť menej ako 25 000 €, čo bude podľa neho o 3 roky, teda v čase, kedy sa dostane na trh, „superatraktívna ponuka“. Obzvlášť, keď minimálny dojazd vozidla má byť 350 – 400 km.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla môže znížiť ceny svojich áut. Má to však dôležitú podmienku, hovorí Musk
Cenová vojna elektromobilov sa blíži, pretože náklady klesnú, uvádza šéf Fordu
Stellantis plánuje významné zlacnenie elektromobilov. Ale v dlhdobejšom horizonte

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

9 komentárov

 1. Mám obavu, že v posledných mesiacoch naštartovaná kríza a inflácia bude mariť všetky plány a nádeje na „čokoľvek“ lacné včítane budúcich elektroáut ….

  • Rozhodne by som neprepadal panike. Stále sú tu možnosti – fotovoltaika, tepelné čerpadlá, atď.
   Pretransformované: elektrina grátis, teplo takmer grátis…

   • Fotovoltika (takto sa to podľa ZSE má volať) nie je grátis, návratnosť investície mi ZSE vypočítalo na14 rokov, ale ideme do toho.

     • A presne ako hovoríš. Je to pol na pol čo sa týka bývania. 50 percent Slovákov si môže nabiť elektromobil v pohode doma. A tí obchodníci čo jazdia denne 300 km a viac tak nabijú vo firme. Je to všetko v hlave. Do technológie elektromobilov sa na celom svete vrážajú miliardy a keď nedôjde k celosvetovej vojne, tak do 10 tich rokov, možno aj skôr, bude prelom aj v batériách aj v dojazde. Som optimista v tomto smere. 🙂

    • Už sú technológie, ktoré sa vynašli u nás na Slovensku. Len sa o nich nepíše. Ale už aj blok vie byť pomerne sebestačný čo sa týka tepla. A nie je to len fotovoltaika. V Košiciach už fungujú takto tri bloky. Návratnosť je podľa veľkosti bloku. Na náš blok je to 7 rokov. Riešenia existujú. Netreba podliehať panike.

 2. A presne ako hovoríš. Je to pol na pol čo sa týka bývania. 50 percent Slovákov si môže nabiť elektromobil v pohode doma. A tí obchodníci čo jazdia denne 300 km a viac tak nabijú vo firme. Je to všetko v hlave. Do technológie elektromobilov sa na celom svete vrážajú miliardy a keď nedôjde k celosvetovej vojne, tak do 10 tich rokov, možno aj skôr, bude prelom aj v batériách aj v dojazde. Som optimista v tomto smere. 🙂

Pridajte komentár