„Cenová vojna“ v SR: Významné zľavy aj na Škodu Enyaq, Toyotu bZ4X a ďalšie elektromobily

4

Aktuálne je v médiách „in“ slovné spojenie „cenová vojna“. A to v súvislosti s automobilovým priemyslom a predovšetkým elektromobilmi. Táto pseudovojna začala v rámci čínskeho trhu a neskôr sa podľa odborníkov dostala aj do Európy. Aktuálne sme sa preto pozreli, či sa prejavila v rámci najobľúbenejších elektromobilov na slovenskom trhu.

Negatívny ekonomický vývoj zdá sa zasiahol aj automobilový priemysel, v rámci ktorého sa to prejavuje aj klesajúcim dopytom po vozidlách, čo je úplne logické. Napr. v rámci Európy to nebolo spočiatku na prvý pohľad viditeľné, keďže predajným číslam mali pomáhať nahromadené objednávky z čias najväčšej dodávateľskej krízy.

Avšak aj aktuálne zlacňovanie môže naznačovať, že klesajúci dopyt sa začína odhaľovať v skutočnom rozsahu. V rámci slovenského trhu značka VW nedávno informovala ohľadom významných cenových bonusov. Tie sa týkajú aj „skladových“ elektromobilov ID.4 a ID.5, pričom výška zľavy je 6 000, resp. 7 000 €.

Bestseller s best zľavou

Pozreli sme sa preto aj na ceny ďalších obľúbených elektromobilov na slovenskom trhu. Bestseller Škoda Enyaq iV sa pritom aktuálne predáva s „cenníkovým“ bonusom vo výške 3 500 €. Najdostupnejšia verzia iV 60 s výkonom 132 kW a 62-kWh batériou tak stojí od 43 130 €. Oplatí sa však pohľadať medzi skladovými vozidlami, kde sme objavili aj modely so zľavou takmer 10 000 €.

skoda enyaq iv uhlikova stopa

Zdroj: Škoda

Ďalšie kompaktné elektrické SUV Toyota bZ4X sa aktuálne predáva so zľavou 5 000 €. Základná verzia (FWD, 71,4 kWh, 152 kW) vďaka tomu začína na cene 43 990 €. Najobľúbenejšie elektromobily značky Hyundai, Ioniq 5 a Kona Electric (pôvodná generácia), sú dostupné s cenovým zvýhodnením vo výške 1 500 €, pričom začínajú na cene 47 490 €, resp. 35 590 €. Na koncernového bratranca Ioniqu 5, Kiu EV6, aktuálne neevidujeme žiadnu zľavu (cena od 49 990 €).

„Kozmetickejšej“ úpravy cien sa dočkal cenovo najdostupnejší elektromobil kategórie M1 na slovenskom trhu, Dacia Spring. Tá sa u nás predáva za akciovú cenu od 19 200 €, čo znamená zľavu vo výške 600 €. Čo sa týka najpredávanejších elektromobilov značky Tesla (Model Y a Model 3), tie v rámci slovenského konfigurátora naposledy zlacneli v apríli. Ich cena pritom začína na cca 49 000 €, resp. 43 000 € (s DPH a ďalšími poplatkami).

A výraznejšie zľavy, a to vo výške 3 500 až 4 000 € (v závislosti od verzie), sa týkajú napr. aj „skladoviek“ modelu Peugeot e-2008 („predfacelift“). Ten vďaka tomu začína na cene 34 090 €.

peugeot e-2008 specifikacie

Zdroj: Peugeot

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobily zlacňujú už aj v Európe. Začala sa nová „cenová vojna“?
Elektromobily budú už onedlho lacnejšie ako spaľováky z hľadiska TCO, tvrdí slovenský IEP
Predaje elektromobilov v SR za 1. polrok významne stúpli. Odliepame sa však od „dna“
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Ja som počas čítania tohoto článku uvažoval o tom, aké by dnes mali byť ceny BEV, a v duchu som si povedal, že tak najmenej o 1/3 nižšie!

    No čo, my to už vieme! Teraz aby to pochopili aj výrobcovia !!! 🙂 🙂 🙂

Pridajte komentár