Cenovo dostupné elektromobily, za ktoré sa na Slovensku nemusíte hanbiť

4

Spoľahlivé vozidlo je základnou požiadavkou moderného života. V súčasnosti sa však tradičný spaľovací motor dostáva do úzadia. Benzínové alebo naftové vozidlá znečisťujú prostredie, a tak ich pomaly ale isto nahrádzajú elektrické automobily. Prezrite si zoznam cenovo dostupných elektromobilov, za ktoré sa na Slovensku nemusíte hanbiť.

Elektromobily: Stručný prehľad výhod

Hoci je počiatočná investícia do elektromobilu o niečo vyššia ako pri klasickej verzii so spaľovacím motorom, elektromobily majú v skutočnosti oveľa nižšie prevádzkové náklady. Investícia sa Vám teda po čase vráti. Náklady na elektrickú energiu sa môžu ešte viac znížiť, ak sa nabíjanie vykonáva pomocou obnoviteľných zdrojov energie, nainštalovaných v domácnosti. Elektromobily majú veľmi nízke náklady na údržbu, keďže neobsahujú toľko pohyblivých častí ako spaľovacie vozidlá. Z hľadiska účinnosti, elektrické vozidlá s čisto batériovým pohonným systémom majú efektivitu na úrovni 77 percent. Benzínové alebo naftové vozidlá sa musia uspokojiť s efektivitou na úrovni 16 až 20 percent. Elektromobily už nie sú len hudbou budúcnosti a v posledných rokoch sa početne rozšírila aj ich ponuka v autobazároch.

A čo nabíjanie? Predstavte si, že ste počas špičky na rušnej čerpacej stanici a meškáte cestou do práce. Tieto problémy sa dajú ľahko prekonať s elektrickým vozidlom. Jednoducho pripojte svoje vozidlo k domácej nabíjačke na pár hodín predtým, ako plánujete vyraziť na cestu a problémy s tankovaním máte vyriešené. Elektromotor je dokonca taký tichý, že výrobcovia musia pridávať falošný zvuk motora, aby bolo vozidlo bezpečné aj pre okoloidúcich. Toto sú 3 vozidlá, pri ktorých si cena podala ruku s výkonom.

Originálne BMW i3

BMW i3 je nezabudnuteľný najmä svojim atypickým, mierne futuristickým dizajnom. Pod kapotou sa skrýva slušná vysokonapäťová batéria, ktorú dopĺňa rýchle palubné nabíjanie. Plnú kapacitu batérie dosiahne už za 4 hodiny pri nabíjaní cez príslušne výkonný domáci wallbox, pri DC nabíjaní z 20 na 80 percent kapacity batérie postačí 36 minút. Čistý, priestranný a akusticky izolovaný interiér vytvára miesto pre pokojnú a ničím nerušenú jazdu. Model i3 jasne nasleduje trend udržateľnosti a to faktom, že je možné recyklovať až 95 percent vozidla, čo sa týka aj starej batérie.

Dacia Spring

Hovorí sa, že Dacia prináša do automobilového priemyslu revolúciu každým novým modelom. Prvé elektrické vozidlo spoločnosti s názvom Dacia Spring nie je výnimkou. Na trh prišlo v roku 2021, pričom odborníci aplikovali všetky úspešné prvky Dacie do sveta stopercentných elektrických vozidiel. Ide o najlacnejší mestský elektromobil na európskom trhu z kategórie M1 a považuje sa za dobrú investíciu pre motoristov, ktorí chcú objaviť čaro elektromobility. K robustnosti Dacie Spring prispieva vzhľad SUV, spoľahlivosť a bezpečnostné prvky.

Opel Corsa-e

Jednou z hlavných výhod, ktorou sa môže popýšiť Opel Corsa Electric je rýchlosť nabíjania – za tridsať minúť dosiahne až osemdesiat percent nabitia. Je zrejmé, že jazda v elektromobile predstavuje ekologický, úsporný a komfortný spôsob prepravy. Akými ďalšími vlastnosťami však Opel Corsa Electric disponuje? Šikovný bezkľúčový vstup a štartovanie, panoramatická zadná kamera, parkovacie senzory či farebný dotykový displej s navigáciou je len útržok z množstva inovatívnych funkcií tohto cenovo dostupnejšieho elektromobilu.

Zdroj: inzercia

SÚVISIACE ČLÁNKY:
SR patrí ku krajinám s najnižšími nákladmi na vlastníctvo auta. Elektromobily sú pritom čoraz konkurencieschopnejšie
Vyrovnanie cien elektromobilov a spaľovákov je podľa Volva blízko. Honda a Renault nesúhlasia
Porovnanie cien elektromobilov v Európe, Číne a USA. Číňanom môžeme len závidieť

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

4 komentáre

  1. Nie som si istý, že tí, čo si na základe týchto informácií a doporučení kúpia niektoré z 3 uvedených BEV objavia len čaro elektromobility ….

    • My máme 2ks BMW i3 a i3s .Mam 7r skúsenosti. Je to skvelé auto . Keď si mam sadnúť do spaľovacieho auta – mame super B – je to pre mňa za trest. Električka by mala byť voľba pre každého kto vie nabíjať doma a nerobí viacej krát mesačne denný nájazd nad 400km.

      • Suhlasim s clankom hore,I3 je skvele auto aj v kombinacii s predlzovacom dojazdu.U tych prvych modelov s najmensou bateriou sa z toho stáva rodinne auto s malym kufrom aj na dlhe trasy.Viem ze to niekto nerad pocuje ale je to tak.Pri terajsich cenach za Dc nabijanie sa to de facto zrovnava ekonomicky rozdiel jazdy na elektrinu a je iba na majitelovom rozhodnuti s akym palivom (dotankuje alebo nabije) pojde nad limit svojho dojazdu.

        Mam rad tieto”opacne hybridy”,len skoda ze tento koncept neprevzali aj ostatne automobilky ktore vyrabali malobaterkace.

Pridajte komentár