Cenovej parity elektromobilov a spaľovákov sa podľa MIT nedočkáme tak skoro

6

Niektorí odborníci, automobilky a analytické spoločnosti predikujú, že ceny elektromobilov by sa mali vyrovnať cenám spaľovacích áut okolo roku 2024. Závery štúdie Massachusettského technologického inštitútu (MIT) však už nie sú ani zďaleka tak optimistické. Prečo?

Výskumná spoločnosť Bloomberg New Energy Finance (BNEF) nedávno zverejnila správu, v rámci ktorej uvádza, že ceny batérií klesnú pod „magickú“ hranicu 100 $/kWh v roku 2024, čo prinesie cenovú paritu elektrických a spaľovacích automobilov.

Automobilka Nissan pritom tvrdí to isté. Volkswagen síce neuvádzaný konkrétny rok, hovorí však, že sa tak stane skôr, ako čakáme. Šéf Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA), Patrik Križanský, zas v tejto súvislosti spomína rok 2023.

MIT tento „optimizmus“ nezdieľa

Podľa MIT sa však nemáme radovať predčasne. Na základe vlastnej analýzy inštitút uvádza, že výrobné náklady na elektromobil strednej triedy s dojazdom 320+ km budú do roku 2030 pravdepodobne o 5 000 $ vyššie ako v prípade porovnateľného spaľovacieho automobilu.

Náklady na batérie majú tvoriť 1/3 z celkových nákladov, pričom sa majú znižovať. Avšak ich pokles sa podľa MIT pravdepodobne spomalí. Podľa výkonného riaditeľa skupiny Mobility of Future MIT, Randalla Fielda, predikujú niektoré iné štúdie náklady na batérie, ktoré sú nižšie ako náklady na ich samotné suroviny, čo je chyba.

Kľúčové budú náklady na suroviny

Podľa MIT sa pohybuje cena 60 kWh batérie v rozmedzí 175 až 300 $ za 1 kWh. Cena pritom musí klesnúť na spomínanú magickú hranicu 100 $/kWh, aby bolo možné dosiahnuť cenovú paritu elektromobilov a spaľovákov. Na jej dosiahnutie do roku 2030 má byť potrebné, aby náklady na materiály ostali rovnaké aj v ďalšom období.

To však má byť nepravdepodobné, a to kvôli neustále sa zväčšujúcemu dopytu po batériách. MIT očakáva, že ceny batérií nedokážu klesnúť pod 124 $/kWh, avšak elektromobily sa svojimi cenami k spaľovákom aspoň priblížia. Túto predikciu by ale mohli narušiť nové technológie, ktoré by akcelerovali celé odvetvie k cenovej parite.

MIT tiež na základe svojej štúdie predpokladá, že podiel elektromobilov sa bude v roku 2050 pohybovať v rozmedzí 33 až 50 %.

Zdroj: MIT via Digital Trends

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ceny batérií e-áut klesli od roku 2010 o 87 % a budú klesať naďalej
Oplatí sa Slovákom elektromobil? Analýza Ministerstva životného prostredia
Ceny batérií idú dole. Klesajú však aj ceny elektromobilov?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. Ale však je všetko v najlepšom poriadku. Veď je predsa demokracia, či nie?
    Každý má právo na vlastný názor, aj právo na zverejnenie výsledkov svojich výskumov.
    Či je to BNEF, MIT, alebo ktokoľvek iný.
    Nikto akosi nezverejnil presný postup výpočtu, ako prišli k danému výsledku.
    Prípadne akú krištáľovú guľu na to použili…
    A je rýdzo iba na čitateľoch, ku ktorému názoru sa priklonia. Veď je predsa demokracia, či nie?

      • V 70kWh baterii Tesly je 63kg Li2CO3 (alebo 12kg kovoveho litia), co stoji v sucasnych cenach priblizne 500EUR.
        Zvysok je ocel, med a grafit a plast, cize nic, co by bolo vyrazne drahe. Napr. ocel stoji 120EUR za tonu.
        Cize cena materialu je v podstate zanedbatelna a nema skoro nic s cenou baterie. Ak by to bolo inak, stare baterie by sa vykupovali aspon za polovicnu cenu novych.

        …lectrek.co/2016/11/01/breakdown-raw-materials-tesla-batteries-possible-bottlenec…
        …etalbulletin.com/LITHIUM-PRICES-UPDAT…

        • Ale veď máš pravdu na 100 %! „Cena materiálu je v podstate zanedbateľná“ – to platí prakticky vždy a všade.
          Ide o pridanú hodnotu – práca, energia, výskum, investície atď.
          Zober si rodinný dom – tehly, piesok, vápno, cement, drevo, atď. – spolu zanedbateľná hodnota oproti domu.
          Zober si tortu – krásna, vyzdobená, chutná, sú to priamo umelecké diela, stojí napr. 50 €. Keď spočítaš hodnotu surovín – múka, cukor, vajíčka, kakao… spolu pár centov.
          Aj bežné auto – váži napr. 1,5 tony a je to v podstate oceľ (120EUR za tonu), guma, plasty, meď. Tak, ako si to napísal…

          • Ale clanok tvrdi opak. Je tam nadpis, ze „Klucove budu naklady na suroviny“. Ja to zpochybnujem. Klucovou bude ochota vyrobcov zvysit absolutny zisk na ukor relativneho.

  2. Už je to s výskumnými spoločnosťami ako s celebritami zo showbiznisu, musia sa pripomínať s niečím senzačným, lebo inak sa na nich zabudne. A senzačné nie je to, čo tvrdia všetci, ale pravý opak. Podľa starého receptu: Správa nie je to, že pes pohrýzol poštára, ale že poštár pohrýzol psa.
    V roku 2024 už majú byť na trhu emobily s batériami s pevným elektrolytom, tak tieto predpovede sú trošku mimo.

Pridajte komentár