Juhokórejská vláda chce znížiť obstarávacie ceny elektromobilov na polovicu

2

Juhokórejská vláda chystá obrovskú podporu pre oblasť elektromobility. A to nielen prostredníctvom veľkých dotácií, ale aj podpory vývoja kľúčových technológií a súvisiacej infraštruktúry či prenájmu batérií. Výsledkom má byť polovičná obstarávacia cena elektrických vozidiel a 2,83 mil. „zelených“ áut na juhokórejských cestách.

Južná Kórea má v pláne znížiť ceny elektrických vozidiel pre zákazníkov o polovicu, a to kombináciou rôznych opatrení. Medzi tie bežné patria napr. dotácie. Na osobné elektromobily je možné získať dotáciu v celkovej výške až 14 200 € (po prepočte z KRW). V prípade osobných vodíkových áut je to takmer 2-násobne viac, čo my osobne nepovažujeme za zrovna efektívne riešenie. A na malé nákladné vozidlá a „taxíky“ sa vzťahujú ešte vyššie dotácie ako na bežné „osobáky“.

Prenájom batérií

Ďalšie zníženie obstarávacích cien elektromobilov zabezpečí vládou podporovaná možnosť prenájmu batérie, takže by malo dôjsť k zníženiu obstarávacích cien o hodnotu batérie v rámci jednotlivých vozidiel. Pilotné projekty v tejto oblasti majú začať ešte tento rok.

Podpora vývoja

K zníženiu cien elektromobilov má výrazne prispieť aj štátna podpora vývoja súvisiacich technológií a materiálov. Tá sa má postarať o zníženie ceny elektromobilov o ďalších cca 7 500 €. Základom má byť vývoj špecializovanej platformy pre osobné a nákladné vozidlá, ako aj autobusy a tiež vývoj materiálov pre batérie domácich výrobcov.

Kórejci chcú podporiť aj komercializáciu solid-state batérií a inovácie, ktoré majú viesť k zvýšeniu efektivity vozidiel o 15 % a ich maximálneho dojazdu na 600 km (v prípade batériových elektromobilov), resp. k zvýšeniu životnosti na 500 000+ km a dojazdu na 800 km (v prípade vodíkových áut). Celkovo má byť pritom podporených 500 spoločností, ktoré majú súvis so spomínanými záležitosťami.

2,83 mil. e-áut

Aj vďaka spomínaným opatreniam chce juhokórejská vláda na svojich cestách do roku 2025 až 2,83 mil. „zelených áut“. Pomôcť s naplnením tohto plánu má aj obmena verejnej flotily smerom k e-autám. Veľké podniky a spoločnosti, ktoré prenajímajú vozidlá, budú mať stanovené ciele v oblasti obstarávania e-áut. V ich prípade vláda rozšíri svoje stimuly.

Podpora nabíjacej infraštruktúry

Južná Kórea si tiež uvedomuje, že ruka v ruke s rastom počtu elektromobilov na cestách musí ísť aj rozširovanie nabíjacej infraštruktúry. Pomer nabíjačky na elektromobil sa má pritom zvýšiť na minimálne 50 %. A to aj vďaka vybaveniu nových a existujúcich budov o nabíjacie stanice. Ďalším dôležitým cieľom je vybudovanie 123 ultra-rýchlych nabíjacích staníc, „aby bolo možné prejsť 300 km po 20 min nabíjania“.

Nuž, neostáva nám nič iné, len pred väčšinou z plánovaných opatrení juhokórejskej vlády sňať z hlavy pomyselný klobúk. Kórejcom držíme palce a veríme, že sa stanú inšpiráciou aj pre ďalšie krajiny, hlavne z hľadiska podpory osobných batériových elektromobilov a efektívnych nákladných „eko“ vozidiel a autobusov.

Zdroj: Business Korea

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nové dotácie na elektromobily budú „nárokovateľné“ a prídu najskôr o rok
Česi majú v pláne investovať do elektromobility 30 miliárd korún
Rekordne lacné elektromobily v Británii? O to sa snaží tamojší auto-zväz

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Bohužiaľ tu je vidieť tvrdý lobbing automotíve. Ktorý je nebezpečný. To že si vyberali zisky pri ICE a neinvestovali do BEV musia dohnať. A zaplatiť to má stredná trieda. Tak že bohatý dostanú dotácie.

    Štát by mal stanoviť minimálny počet BEV na celkovej produkcii. S postupným rastom podielu BEV (ako to urobila Čína a odporúča napríklad Volvo). Jasné dlhodobé pravidlá, ktoré sa nemenia. A zakázať subvencie!

    Dobré je ísť aj príkladom. Štát môže elektrifikovať vlastné obrovské flotily áut. A začať tam kde je jasná ekonomická výhoda. EV autobusy. Referentské autá…

    Najefektívnejšou investíciou je však kompetentná podpora vedy a výskumu. Tam sa vedie kľúčová vojna o budúcom statuse krajín a politických blokov. A ich vyspelosti jednotlivých odvetví priemyslu.

Pridajte komentár