Priemerná cena elektromobilu klesla v Číne na polovicu, v Európe naopak značne stúpla

10

Je zaujímavé sledovať vývoj na čínskom trhu s elektromobilmi, kde pribúdajú nové modely ako huby po daždi. A to aj v najnižších segmentoch, v ktorých nájdeme vozidlá s cenou cca od 3 700 €. Za posledných 10 rokov pritom v Číne značne klesli ceny elektromobilov, čo je v ostrom kontraste s vývojom nielen na európskom trhu.

Mnohí volajú po cenovo dostupných elektromobiloch, tých ale v Európe akosi niet. Vývoj na trhu s elektromobilmi v Číne však ukazuje, že elektrické vozidlá môžu byť dokonca lacnejšie ako ekvivalentné spaľováky. Mimo Číny ale môžeme stále len snívať o čo i len priblížení sa k cenovej parite v rámci obstarávacích cien.

Analytická spoločnosť JATO Dynamics, ktorá sa špecializuje na automobilový priemysel, pritom vo svojej analýze, na ktorú upozornil Autocar, odhaľuje, že vývoj v oblasti cien elektromobilov v Číne a v rámci ostatných veľkých trhov ide opačným smerom.

V Číne od roku 2011 podľa JATO klesla priemerná cena elektromobilu zo 41 800 € na 22 100 €, t.j. o 47 %. To môže prísť Európanom a Američanom (USA) neuveriteľné, keďže tí sú zvyknutí na opačný trend. Na starom kontinente totiž od roku 2012 stúpla priemerná cena elektromobilu z 33 292 na 42 568 €, t.j. o 28 %. A v USA bol tento nárast za posledných 10 rokov ešte väčší (+38 %).

Tu treba tiež povedať, že vývoj v oblasti elektromobility vo všeobecnosti prináša za rovnaké peniaze čoraz viac muziky a že v rámci európskeho či amerického trhu pribúdajú predovšetkým modely s vyššou a vysokou obstarávacou cenou.

Naopak Číňania sa môžu tešiť z čoraz väčšieho počtu malých cenovo dostupných elektromobilov, ktorých cena začína na 3 700 €. Mestské vozidlá s priemernou cenou 6 700 € a vo všeobecnosti slušnými parametrami pritom majú v rámci predaja elektromobilov v Číne podiel 40 %.

Niektoré z najlacnejších čínskych elektromobilov

„Západné“ automobilky sa musia obracať

Podľa JATO stojí za spomínaným nielen pre spotrebiteľa pozitívnym vývojom v Čine tamojšie konsolidované úsilie stať sa lídrom v oblasti elektrických automobilov, čo bolo podporené veľkými vládnymi investíciami v roku 2009. To nakoniec viedlo k znižovaniu potreby dotovania nákupu elektromobilov, pričom tamojšie dnes už značne obmedzené vládne dotácie sú len zlomkom toho, čo poskytujú mnohé európske krajiny.

JATO tiež uvádza, že vo Veľkej Británii sú elektromobily o 52 % drahšie ako spaľovacie autá. V Holandsku je tento rozdiel 54 %. Výnimočným protipólom je Nórsko, ktoré začalo podporovať elektromobilitu už skôr a ktoré zdaňuje automobily na základe emitovaných emisií CO2. Výsledkom toho je, že priemerný elektromobil tam stojí o 8 500 € menej ako spaľovák.

Analytická spoločnosť vo svoje analýze taktiež upozorňuje na to, že automobilky zo západu musia začať riešiť cenové rozdiely medzi elektrickými a spaľovacími vozidlami, ak si chcú udržať konkurencieschopnosť voči čínskym výrobcom. A dodáva, že Tesla a VW Group sú dobrými príkladmi toho, ako znížiť výrobné náklady a zlepšiť ziskovosť.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Čínske elektromobily nakopú niektorým tradičným automobilkám zadky, myslí si expert
Kvalita čínskych elektromobilov sa podľa štúdie J.D. Power zvyšuje. Najlepšie mieria do Európy
Čínske elektromobily sú pre Európu hrozbou, varuje predseda Renaultu
Čínsky e-mobility startup NIO má väčšiu trhovú hodnotu ako BMW, Ford či GM

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

10 komentárov

 1. V Číne zjavne pribudlo veľa malých lacných typov BEV. V EU sa všetci výrobcovia snažia predávať hlavne veľké drahé BEV, a v plnej výbave. Ak sa budú drahé BEV dobre predávať, k zníženiu cien ešte dlho nedôjde!

 2. Super Jato aj teslamagazin.sk za uverejnenie tejto od hlavy smrdiacej logiky.
  A pozývam vás dalej drahí novinári : odhaliť špinavé kartelove dohody automobiliek a vlád v EÚ!

 3. Otázka znie v koľkých mienkotvorných médiách sa o tomto dočítame. Ako môžu médiá kritizovať svojich najväčších zákazníkov?

  Európania zjavne milujú kartelové dohody, oligopoly, drahé a zaostalé výrobky. V podstate to nikomu nevadí a nikto o tom ani nevie…

 4. Vládami tak žiadaný prechod zo spalovákov na elektromobily bespodmienečne !! vyžaduje to isté,čo v Číne,celú cenovú škálu elektromobilov,nielen tie najdrahšie! Je nad slnko jasnejšie,že mäsové rozšírenie elektromobilov nemôže zabespečiť bohatá vrstva s predraženými elektromobilmi!! To,čo sa deje v Číne ,je jediná správna cesta,ako mäsovo rozšíriť elektromobily!JEDINÁ!!!

  • Je mimoriadne tragické, že Európa už nie je schopná realizovať rozumné návrhy. Ba čo viac, ona už nie je schopná objektívne sa pozrieť na úspešnú čínsku transformáciu a rýchlo kopírovať ich rozumné a validované opatrenia. Netreba nič vymýšľať, iba urýchlene kopírovať. Tomu sa povie fundamentálna neschopnosť európskych elít.
   Všimnite si, ako sa tie debakle EU (teda NÁS) lavínovo množia…

   Mimochodom posledná vec kde Čína ešte zaostávala bola výroba čipov. Tento, najneskôr budúci rok budú produkovať viac ako 50% svetovej produkcie. Posledné dve méty budú vytvoriť najlepší výrobný proces a najlepší procesor.

   Následne už Amerika a Európa nebude mať čo ponúknuť Číne. Kyvadlo sa otočí a sankcie a blokády môže udeľovať Cína.

   Jack Ma (spoluzakladateľ a bývalý výkonný predseda spoločnosti Alibaba Group) vyslovil zaujímavú myšlienku, keby Čína dávala toľko peňazí na armádu a vojny ako USA, nikdy by nevybudovala také silné školstvo, vedu a infraštruktúru a nedohnala USA.

 5. Aj u nas by vela ludi prijalo lacne jednoduche EV bez sialenych vybav, kludne aj menej bezpecnych. Vzdy je bezpecnejsie ist v aute bez milion asistentov ako pesi potme po krajnci, Alebo v 30r crepe. Neviem ci je rozdiel auto bez airbagu a auto s 25-30r starym airbagom, ktory nikto nemenil, alebo ani nekontroloval…

Pridajte komentár