Elektromobily môžu znížiť cenu elektriny pre všetkých, ukazuje aj nový výskum

5

Podľa mnohých štúdií je mýtom, že nárast elektromobilov prinesie vyššie ceny elektriny. Pravdou má byť totiž presný opak. Má to však určité podmienky. A najnovší výskum z Kalifornie ukázal, že v rámci skúmaných energetických spoločností elektromobily už prispeli k zníženiu sadzieb.

Štúdia od spoločnosti Synapse Energy Economics, ktorú iniciovala medzinárodná nezisková organizácia Rada pre ochranu prírodných zdrojov, ukázala zaujímavé skutočnosti, informoval portál Business Insider. Tá sa zamerala na porovnanie nákladov na dodávky energie pre elektromobily a príjmov, ktoré generujú zákazníci vlastniaci elektromobily. A to v rámci 3 kalifornských energetických spoločností s vyšším podielom zákazníkov s elektrickými autami.

Výskum pritom dospel k záveru, že v rokoch 2012 až 2021 priniesli elektromobilisti týmto energetickým spoločnostiam čistý zisk vo výške 1,7 mld. $. A keďže v Kalifornii platí, že energetické spoločnosti musia svoje nadmerné zisky premietnuť do svojich sadzieb, znížila sa tak cena elektriny pre všetkých zákazníkov.

Dôležité pritom je, že majitelia elektromobilov nabíjajú svoje vozidlá predovšetkým mimo špičky, najmä v noci, kedy je nadbytok kapacity a elektrina lacnejšia. Celkovo zvýšená spotreba energie si tak nevyžaduje zásadnejšie investície do rozširovania kapacity sietí. Náklady na výrobu, prenos a distribúciu energie sú pritom podobné, ale príjmy, a teda aj zisky podstatne vyššie.

cena elektriny elektromobily vyskum

Zdroj: Synapse Energy Economics

Tejto téme sme sa venovali napríklad aj v roku 2019, kedy Matt Stanberry, výkonný riaditeľ programu pre pokročilú dopravu v spoločnosti Advanced Energy Economy uviedol, že fixné náklady systému sa prerozdelia v rámci väčšieho objemu predaja.

Samozrejme, masívny nárast vozidiel do zásuvky si môže vyžiadať aj masívnejšie investície do rozširovania kapacity sietí. Avšak tie majú byť vplyvom vysokého objemu predaja energie a vyššej efektivity pomerne rýchlo návratné, uvádzajú odborníci. Dôležité pritom bude motivovať majiteľov elektromobilov, aby nabíjali mimo špičky, ako napr. v rámci projektu ChargeForward.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobily vs. elektrická sieť na Slovensku: Blackout a nedostatok elektriny sú mýty
Prechod na elektromobily si vyžiada investície do el. siete. Na koľko vyjde 1 auto?
Spôsobia elektromobily energetickú krízu a rast cien elektriny?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Pre obyčajného priaznivca BEV je ťažké komentovať takéto úvahy a analýzy! Cesta „Pána“ pri zvyšovaní efektivity využívania siete však budú zdĺhavé a kľukaté! 🙂

Pridajte komentár