Ceny li-ion batérií klesli aj tento rok, trend sa však otáča, upozorňuje BNEF

5

Ceny batérií sú vo všeobecnosti považované za komponent, ktorý najvýraznejšie ovplyvňuje obstarávacie ceny elektromobilov. Takže ceny batérií sú veľmi dôležité na ceste k vyrovnaniu obstarávacích cien elektrických a spaľovacích áut. Tie medziročne opäť klesli, tento dlhodobý trend sa však otáča. Ale snáď len nakrátko. Čo je za tým a kedy máme očakávať cenovú paritu elektromobilov a spaľovákov?

Analytická spoločnosť BloombergNEF (BNEF) sa dlhodobo venuje aj výskumu cien li-ion batérií. Tie podľa jej analýz od roku 2010 klesli priemerne z vyše 1 200 $ za 1 kWh, čo by znamenalo teoretickú cenu batérie elektromobilu Tesla Model S cez 120 000 $, na súčasných 132 $ za 1 kWh, a to na úrovni celého packu/balenia. Tzn. o 89 %.

Tu treba povedať, že vo všeobecnosti sa očakáva, že k vyrovnaniu cien elektromobilov a porovnateľných spaľovacích áut má dôjsť, keď ceny batérií klesnú pod 100 $/kWh. Medziročne podľa BNEF klesli ceny li-ion batérií zo 140 na spomínaných 132 $/kWh, t.j. o 6 %. Ide o priemerné ceny li-ion batérií, ktoré sa používajú ako pre osobne autá či autobusy, tak v rámci stacionárnych úložísk energie.

V prípade batérií pre osobné elektromobily sme sa podľa BNEF mali dostať v priemere na 118 $/kWh v rámci batériového packu a na 97 $/kWh v rámci batériových článkov. Tzn., že články sa podieľajú na celkovej cene batérie 82-percentami. Len pred cca 2 rokmi bol tento pomer 70:30, pričom za súčasnú situáciu môžeme vďačiť aj dizajnu cell-to-pack.

Treba tiež zdôrazniť, že ceny sa výrazne líšia v závislosti od regiónu. Kým v Číne vyjdú li-ion batériové packy v priemere na 111 $/kWh, v USA to má byť o 40 % a v Európe až o 60 % viac. To má podľa BNEF „odzrkadľovať relatívnu nezrelosť týchto dvoch trhov, rôznorodú škálu aplikácií a v prípade vyššej kategórie nízky objem a zákazkové objednávky.

V roku 2021 ceny batérií vo všeobecnosti celkovo naďalej klesali, pretože opäť rástol podiel cenovo dostupnejšej technológie batérií s chémiou LFP (lítium-železo-fosfát) a klesal podiel drahého kobaltu v rámci ternárnych batérií (NMC, NCA). LFP batérie sú pritom v tomto roku o 30 % lacnejšie ako NMC.

Aktuálny obrat

Pozitívny trend vývoja cien li-ion batérií by sa však mohol zrejme krátkodobo obrátiť. A to vplyvom rastúcich cien komodít a kľúčových materiálov. Vrátane uhličitanu lítneho, ktorý používajú LFP aj ternárne batérie. Podľa BNEF pritom čínski producenti LFP batérií zvýšili od septembra ceny o 10 až 20 %. Batérie NMC 811 mali ísť v tomto kvartáli v porovnaní s 1. kvartálom tohto roka hore o 10 $/kWh.

BNEF predpokladá, že ceny li-ion batérií by sa mohli v blízkej dobe v rámci roku 2022 zvýšiť na 135 $/kWh. Ak sa skoro neobjavia riešenia, ktoré zvrátia aktuálne negatívne vplyvy, odhadované dosiahnutie cenovej parity elektromobilov a spaľovacích áut by sa mohlo posunúť o 2 roky. Pritom ešte nedávno pred nástupom problémov v dodávateľskom reťazci kľúčových batériových surovín, rastúcim dopytom v Číne a Európe, ako aj obmedzeniami výroby v Číne, BNEF odhadovalo dosiahnutie cenovej parity na rok 2024 v rámci niektorých trhov, a to bez dotácií a pri rovnakej marži výrobcov áut.

BNEF však očakáva, že problémy v batériovom dodávateľskom reťazci a obmedzenia výroby v Číne sa pomerne čoskoro vyriešia, čo pomôže so znížením ceny lítia. A pozitívne majú byť aj dlhodobé vyhliadky. BNEF totiž v nasledujúcom desaťročí predpokladá zlepšenie batériovej technológie a zníženie výrobných nákladov. A to vďaka pokračujúcim investíciám do výskumu a vývoja, ako aj rozširovaniu kapacít v rámci celého dodávateľského reťazca.

Zdroj: BNEF

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Koľko majú stáť Teslu a iných batérie do elektromobilov?
Priemerná cena elektromobilu klesla v Číne na polovicu, v Európe naopak značne stúpla
Elektromobil môže byť lacnejší ako spaľovák aj v SR, z hľadiska celkových nákladov za určitých okolností

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

 1. Vždy ma udivovalo, keď sa analytici obracajú na veľkoobchod a veľkovýrobcov s otázkami na cenu. Samozrejme že im nemôžete povedať ceny pre najväčších zákazníkov. Sú minimálne polovičné, alebo ešte nižšie, ako pre bežného zákazníka. Potom publikujú nezmyselné odhady.

  Cena solídnych článkov LFP pri nákupe aspoň 100kWh sa dala zjednať rok dozadu na Alibaba za 100 USD za 1kWh. A teraz si domyslite, za koľko to máte pri priamom nákupe napríklad 20 GWh.

  Štatistiku kazia európske firmy, ktoré nakupujú batériové články o 60% drahšie, ako na čínskom trhu. Navyše majú neefektívne pohony, takže musia mať aj o tretinu väčšiu batériu, aby mohli prejsť rovnaké množstvo kilometrov oproti ázijskej a americkej konkurencii.

 2. Pri dnešnom kurze sa cena 132 $/kWh = 117 $/kWh. Takže cena batérie pre VW ID4 Pro Performance by mala byť cca 9 000€ (77 kWh * 117 132 $/kWh). Prečo sa toto auto predáva o 36 000€ drahšie za cenu 45 290€ podľa cenníka z decembra 2021 (…w.sk/id4/id4/cenniky-a-katalog… ?

  Nissan to isté, pre výbavu LEAF Visia 40kWh by mala byť cena batérie na úrovni 4 800€. Katalógová cena auta je 27 990€ !

  Niekto tu niekoho stále vodí za nos.

  • S vysokou pravdepodobnosťou ide o kartelové dohody na oligopolom trhu. Ak si pozriete porovnanie čínskeho a európskeho trhu, iné vysvetlenie ma nenapadlo.

 3. Obyčajný zákazník má len jednu možnosť, kým sa dá, BEV za vysoké ceny nekupovať …

  P.S. Prvé Philips plazmové TV s uhlopriečkou 82 cm, spotrebou ako el. radiátor a nič moc obrazom, stal vtedy takto pred Vianocami 750.000 !!! SK, po Vianociach už „len“ 500.000 SK !!! Koľko stojí TV 82 cm s podstatne lepším obrazom, technikou a spotrebou dnes?! …..

  Kto na to má, môže si kúpiť, kto nie, alebo nie je ochotný toľko dať, musí si počkať ! Svet je taký, svet je zlý! 🙂

Pridajte komentár