„Cenová vojna“ sa má týkať už aj batérií do elektromobilov. Koľko majú stáť LFP batérie?

7

Z Číny, ktorá je lídrom v oblasti batérií do elektromobilov, prichádzajú správy ohľadom „cenovej vojny“ v batériovom priemysle. Spomínajú sa pritom prudké zníženie cien behom jedného roka a veľmi zaujímavé sumy za 1 kWh LFP batérií. A to by malo mať vplyv aj na cenu elektromobilov.

CnEVpost prináša na základe správ z čínskych médií a ich „zdrojov z priemyselného reťazca“ či interných zdrojov zaujímavé informácie ohľadom vývoja cien najpoužívanejších čínskych batérií pre elektromobily. Spomínajú sa pritom aj najväčší výrobcovia batérií pre elektromobily na svete. A to CATL a BYD.

Spoločnosť CATL si má chcieť udržať svoju dominanciu ďalším tlakom na znižovanie nákladov. A už onedlho má tento gigant začať predávať svoje štandardné batériové články LFP (štvorcový 173-Ah článok formátu VDA s nabíjacím koef. 2,2C) za cenu nie vyššiu ako 0,4 RMB za 1 Wh, čo je po prepočte cca 53 € za 1 kWh.

Pokorenie „magickej“ hranice?

Už dávnejšie sa za všeobecnú „magickú“ hranicu, ktorá umožní vyrovnanie cien elektromobilov a spaľovákov, považovalo pokorenie hranice 100 $/kWh (94 €/kWh) na úrovni batériového packu. Táto hranica by tak zdá sa mohla byť pri cenách smerujúcich k 53 €/kWh na úrovni článku dosiahnuteľná už v tomto období, čo môžu predikovať aj ceny elektromobilov v Číne.

A podľa údajných správ od interných zdrojov sa znižovaním nákladov zaoberá aj spoločnosť BYD, resp. jej batériová divízia FinDreams, ktorá má vidieť v tomto smere veľký priestor. A gigantov CATL a BYD majú v rámci znižovania nákladov nasledovať aj menší výrobcovia batérií. Znižovaniu cien batérií má tiež nahrávať pokles cien lítia, resp. uhličitanu lítneho v Číne o 50 % za 6 mesiacov.

Aké majú byť ceny čínskych LFP článkov?

V článku od CnEVpost sa tiež uvádza, že ešte pred rokom bola priemerná cena štvorcových LFP (lítium-železo-fosfát) článkov 0,8 až 0,9 RMB/Wh (110 až 120 €/kWh). Tá mala následne k augustu 2023 klesnúť na cca 0,6 RMB/Wh (79 €/kWh). A aktuálne má aj vplyvom nadmernej ponuky klesať k 0,3 RMB/Wh (40 €/kWh). Automobilka Leapmotor, ktorá kupuje batériové články od čínskych výrobcov, pritom očakáva pokles na 0,32 RMB/Wh (42 €/kWh).

Niektorí predstavitelia z batériového priemyslu ale upozorňujú, že takéto ceny neumožnia výrobcom batériových článkov dosahovať zisk. Kvôli vysokej konkurencii a snahe získať trhový podiel, však majú byť ochotní predávať aj so stratou.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ceny li-ion batérií dosiahli historické minimum. Aký má byť ďalší vývoj?
„Lacné“ LFP batérie budú nahradené ešte lacnejšími sodíkovými, hovorí nemecký expert
Nové batérie pre dojazd aj ďaleko cez 1 000 km či s rekordnou zárukou a e-hustotou
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

  • Mimoriadne dôležité je šíriť informovanosť o cenách a vývoji novinárov a budúcich zákazníkov, aby zvyšovali tlak na zníženie cien u predajcov EV. Dnešné vysokohorské prirážky sú neakceptovateľné a trh prehovoril k predajcom.

   Ceny na pokrivenom trhu EU musia byť bezpodmienečne korigované.

   • IK, všetci to vieme, aj tí novinári! V pozadí však prúdia „Foucaltové prúdy“, povedané elktro-terminológiou !!! 🙂

    P.S. Bude to ešte ťažký boj! Všetci budú kvičať ako prasce, keď ich ženieš od válova! …….

    • Je to tak, ako hovoríte. Stačí si pozrieť počet predaných áut za rok 2022-2023 a zisky. Napriek poklesu výroby zisky dramaticky rástli. A ani ich nenapadlo investovať do rozvoja zaostalých BEV. Zákonite prišli o trhové podiely v Číne a následne v Južnej Amerike, Afrike a Austrálii.

   • Ceny a vývoj novinárov a zákazníkov je určite dôležitý 🙂 Dôležité je ale hlavne to, aby sa nestalo, že malí výrobcovia padnú a veľkí zvýšia ceny.

Pridajte komentár