„Magická“ cena batérií bola dosiahnutá. Zatiaľ pre autobusy, ale…

9

Výskumná spoločnosť BloombergNEF (BNEF) oznámila, že tento rok sa po prvýkrát v histórii podarilo pokoriť cenu batérií pre elektromobily na úrovni 100 $ za 1 kWh. Táto suma sa pritom v rámci priemyslu považuje za magickú, pretože by mala zabezpečiť cenovú paritu porovnateľných elektromobilov a spaľovákov.

Ide síce o najnižšiu dosiahnutú cenu batérií pre elektrické autobusy v Číne, avšak tamojší priemer v tomto sektore (e-busy) je len o niečo vyšší, a to 105 $/kWh. Treba pritom zdôrazniť, že ide o cenu na úrovni batériového balenia/packu a nielen batériových článkov.

BNEF uvádza, že spomínanej magickej ceny batérií by sme sa vo všeobecnosti mohli dočkať pomerne čoskoro. V prípade priemerných cien batérií pre osobné a komerčné elektromobily, elektrobusy a stacionárne úložiská sa máme totiž dostať na 101 $/kWh (úroveň batériového packu) do roku 2023.

V súčasnosti to má byť v rámci veľkovýroby v priemere 126 $/kWh na úrovni packu a 100 $/kWh na úrovni batériových článkov. Z toho tiež vyplýva, že oná magická hranica, ktorá by mala umožniť cenovú paritu elektromobilov a spaľovákov, sa týka ceny batériového packu a nielen samotných batériových článkov.

Po dosiahnutí tohto bodu by podľa BNEF mali byť automobilky schopné na niektorých trhoch vyrábať a predávať elektromobily za rovnakú cenu a s rovnakou maržou, ako je tomu v prípade porovnateľných spaľovacích áut. To sa však má samozrejme líšiť v závislosti od výrobcu a geografickej oblasti. Tento predpoklad pritom nezahŕňa štátne dotácie na kúpu e-áut.

A čo ceny nevyhnutných surovín?

V ostatnom čase sa v súvislosti s cenami batérií objavujú správy, že tie môžu byť čoraz viac závislé aj od cien nevyhnutných surovín. James Frith z BNEF v tejto veci uvádza, že podľa ich analýzy by zdraženie kriticky dôležitých surovín na rekordné úrovne z roku 2018 síce znamenalo oddialenie dosiahnutia „magickej hranice“ o dva roky, avšak k vykoľajeniu priemyslu by nedošlo.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk hovoril o „rozporuplne“ nízkych cenách batérií Tesla
Spoluzakladateľ Tesly hovorí o „nekonečnej“ recyklovateľnosti batériových materiálov
Vývoj batérií môže dramaticky urýchliť umelá inteligencia. A to aj na Slovensku

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

9 komentárov

 1. Ľudia sa vždy rozhodujú na základe určitých pocitov a emócií.
  A neradi prijímajú novinky. Veď predsa môj dedo to tak robil, môj otec to tak robil, tak prečo som by som to ja alebo môj syn mal robiť ináč?
  A keď si sused z horného konca kúpi akési čudné „auto na baterky“ – kto to kedy videl… Taká blbosť! Veď to predsa nikto nemá! A počul som, že to má samé nevýhody! A navyše je to drahé a počul som, že…
  Ale – keď si to už kúpi aj kolega, aj bratranec a každý o tom spieva, prípadne sa na tom človek aj prevezie, začne sa to akosi vo vnútri lámať, emócie sa pomaly menia.
  A k tomu tá cenová parita, cenová rovnosť…
  A potom sa to jednoducho „zlomí“. Snáď to nebude až tak dlho trvať…!
  A nová rétorika bude znieť: Kto si ešte v dnešnej dobe môže kúpiť spaľovák?

  Znie to nezmyselne? Možno – zatiaľ…

  • "Ropný tanker čistí moria" on

   Dobrý komentár. Presne s týmto sa potýkam každý deň a rozmýšľam či som ja vadný, alebo ostatný. A druhá moja otázka sebe samému: že prečo si sa Ty debil presťahoval pred pár rokmi na dedinu, kde je ten „tlak“ na majiteľov elektromobilov ešte väčší. To isté denno denne, „ja by som to nemohol mať kým to nedymí a nevrčí.
   Fakt sme ešte 100 rokov za opicami v niektorých okresoch.

 2. Cenová parita sa krásne prejavuje v Číne aj na lacných elektrických autách v cene cca 10000 € (veľkostne podobné ako Volkswagen e-Up!, Honda e). Stalo sa tak hlavne zásluhou LFP batérií, ktoré dosiahli rozumne použiteľnú gravimetrickú úroveň a excelentnú cenu. O ich bezpečnosti ani nehovorím.
  V Číne je to demokratizácia BEV v praxi 🙂
  A Európa spinká. Reči pekné. BEV drahé. Sklady aj tak prázdne…
  Bude to nepríjemný budíček pre EÚ automotive!

 3. Aj tak stále nerozumiem prečo sú elektromobily také drahé. Kľudne nech je súčasná cena za celý batériový modul dvojnásobná t.j. 200€/kWh. Potom napríklad pre taký Nissan Leaf so svojou 40kW batériou vychádza cena 8000 € iba za batérie. Predpokladajme, že motor s elektronikou stojí ďalších 10 000 €. Aj keď si myslím, že táto cena je prestrelená. Auto sa však predáva za 36 000 € v základe (v súčasnosti síce prebieha akcia -8000 €). Na výrobu zvyšku auta tak zostáva 18 000 € t.j. cena úplne nového, slušne vybaveného spaľovacieho auta. A to sa vraví, že elektromobily sú jednoduchšie na výrobu a potrebujú menej človekohodín. Niekto nás tu riadne ťahá za nos.

  Nissan Leaf 36 000 €
  Hyundai Ioniq 36 000 €
  Kia e-Niro 35 000 €
  VW ID3 40 000 €
  …až to zaváňa nejakou dohodou…

  • presne tak, tiež týmto cenám nerozumiem pravdepodobne je reálna cena za kWh vyššia a kvôli malým sériám sa musia utopiť náklady za vývoj vo vyššej marži, ale aj tak je to veľa.
   Navyše synchrónny elektromotor aj s potrebnou elektronikou má oproti spaľovacím agregátom primitívnu konštrukciu. Nie je potrebné žiadne mazanie, palivová a výfuková sústava, turbo, hromady snímačov, žiadna viacstupňová prevodovka, žiadna spojka, žiadne zapaľovanie, štartér či alternátor. Celý elektromotor má aj s redukčnou prevodovkou cca polovičný rozmer oproti ICE.
   Takže na pohone sa musí ušetriť hodne oproti spaľováku.

  • Kartelové dohody sú bežné. Na jednu odhalenú kartelovú dohodu pripadá podľa odhadov desať a viac neodhalených. Ako korporácie umelo brzdia vývoj a maximalizujú zisk na úkor inovátorov sú napísané stohy kníh. Pri výraznej zmene technologického cyklu sa však samy dostávajú do ohrozenia (Kodak, Nokia…).
   Toto desaťročie si budeme pamätať ako vpád Čínskeho BEV do Európy.
   A Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré na to môžu výrazne doplatiť!

   Ešte porovnanie cien Honda SK:
   Honda Jazz 19590-22390€
   Honda e 35,5kWh batéria 34.990 – 37.990 €

   Cena SUV o triedu vyššie auto v Číne:
   Honda HRV BEV (Everus VE-1) 61,3kWh batéria: 20 132 – 23 156 EUR vrátane dotácie. Maximálna Čínska dotácia je 2800€.

 4. Netreba o tom pochybovať, je to kartel medzi automobilkami, no hlavne automobilky s vládami.
  Chcem len posmelit a možno aj tu pána redaktora aj iných novinárov, ktorí hľadajú pravdu, aby sa tu snažili odhaľovať nielen nové technológie, ale aj hlavných spomalovacov a protivníkov nových technológií.
  Pan Bakša, to vám zvýši tiež kredit aj sledovanosť, ak začnete hľadať a písať pravdu o rôznych podvodoch v technickej evolúcii.

 5. Rok dozadu znamy sa rozhodol popytat sa na Nissan Leaf… cenikova cena cca 35K, dostal ponuku na 23K a vraj aj na tom este zarobia… urcite je za tym brutalna marza a nie vyrobne naklady…

Pridajte komentár