CATL spolupracujúci s Teslou má batérie so životnosťou 2 milióny km

1

Predseda spoločnosti CATL, ktorá je najväčším výrobcom batérií pre elektromobily na svete, oznámil, že sú pripravení vyrábať batérie so životnosťou 2 milióny km. Čínsky gigant pritom spolupracuje s Teslou. Je tak možné, že táto batéria má súvis s milión-míľovou batériou Tesla, ktorú sľúbil Musk na tento rok.

Podľa predsedu CATL, Zenga Yuquna, má ich batéria zvládnuť v rámci vozidiel nájazd 2 milióny km alebo 16-ročnú prevádzku, informuje Bloomberg. Batéria s takouto technológiou by tak mohla teoreticky prežiť viacero áut a až potom by putovala napr. do stacionárnych úložísk energie, kde akumulátory e-áut bežne končia svoju ďalšiu fázu životného cyklu, predtým, ako dôjde k recyklácií na materiálovej úrovni.

Zeng dodáva, že ak niekto zadá objednávku na ich „miliónové“ batérie, sú pripravení ich vyrobiť. Podľa neho by mali stáť tieto batérie cca o 10 % viac ako batérie, ktoré dnes nájdeme v elektromobiloch.

Oficiálna spolupráca Tesly a CATL

Podľa Bloombergu podpísala spoločnosť Tesla vo februári s CATL 2-ročnú zmluvu, ktorá sa týka dodávok batérií. Tie sa budú použivať v elektromobiloch Tesla Model 3, ktoré sa vyrábajú v čínskom závode Tesla Giga Shanghai.

Elon Musk minulý rok vyhlásil, že Tesla príde v roku 2020 s batériou, ktorá zvládne nájazd jedného milióna míľ, čo je cca 1 600 000 km. Dá sa pritom predpokladať, že podľa pomerne realistického „amerického“ cyklu EPA. V prípade batérií, o ktorých hovorí CATL, je zas pravdepodobné, že uvádzaný dvojmiliónový nájazd by mal byť dosiahnuteľný v rámci zastaralého „optimistického“ cyklu NEDC, ktorý sa v Číne používa dodnes.

Nemožno teda vylúčiť, že „miliónová batéria“ od Tesly a „miliónová batéria“ od CATL nemajú spolu súvis. Obzvlášť, keď tieto spoločnosti spolupracujú v oblasti batérií. Navyše agentúra Reuters minulý mesiac prišla so správou, že očakávaná nová batéria od Tesly vzišla z kooperácie s CATL, pričom technológie dodala spoločnosť Elona Muska.

Zintenzívňovanie vzájomných väzieb

Zeng aktuálne tiež povedal, že si často zdieľa informácie ohľadom vývoja technológií a podnikania s Elonom Muskom. Podľa neho obe spoločnosti posilňujú vzájomné väzby, pričom na programe dňa sú záležitosti ako batérie bez obsahu kobaltu.

Predseda CATL dodáva, že s Elonom Muskom vychádza dobre a že je to zábavný chlap. Musk podľa neho často hovorí o nákladoch, pričom on ho ubezpečuje, že CATL má potrebné riešenia.

Nuž, sme veľmi zvedaví, ako sa táto záležitosť vyvinie. S najväčšou pravdepodobnosťou budeme múdrejší po už toľkokrát spomínanom „Tesla Battery Day“, ktorý sa neustále prekladá.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Svolt predstavil batérie so životnosťou 1,2 mil. km. Na trh prídu budúci rok
Súčasné Tesly by si mohli zachovať 90+ % pôvodného dojazdu aj po 270 000 km
GM sa blíži k batériám so životnosťou 1,6 mil. km a „dojazdom“ 1 000 km

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Už zrejme viacerí sa nemôžeme dočkať.. Ale je jasne, že Elon asi naozaj niečo opäť skrýva v rukáve, a keď sa stane skutočnou ta 1Mmilova baterka, tak sa náhle všetko zmení. Takže V2G (auto podporujúce /stabilizujuce elektrickú sieť) už nebude viac snom, a naozaj posunie ľudstvo vpred 10x viac ako to už urobili samotné automobily od Tesly. Vďaka Elon za skutočnú pomoc ľudstvu a oslobodenie od zatvrdelych myslí ľudí dinosaurov, ktorí si mysleli, že budú môcť drancovať ľudstvo a planétu ešte ďalších pár storočí!

Pridajte komentár