V Košiciach chystajú zdieľanie elektromobilov, ktoré si možno vyrobíme v SR

2

V Košiciach pracujú na systéme zdieľania elektromobilov, SHARE’Ngo, ktorý bude spustený o 88 dní. Platformu, ako aj vozidlá zabezpečí slovenský zástupca čínskej automobilky ZhiDou. Zaujímavosťou je, že tieto elektromobily by sa mohli vyrábať v blízkosti Košíc, nakoľko tu automobilka zvažuje výstavbu svojej továrne.

Automobilka Zhidou má vo svojom portfóliu okrem malých mestských elektromobilov aj platformu na zdieľanie vozidiel, tzv. carsharing. Tú poskytuje v podstate ako produkt na kľúč, pričom zabezpečuje aj flotilu vozidiel, ktorá je prispôsobená pre potreby celého ekosystému.

Voľná zóna aj záchytné parkoviská

Zdieľané vozidlá bude môcť zákazník bezplatne odparkovať kdekoľvek v rámci tzv. zelenej zóny. Tá bude zahŕňať širšie centrum mesta a 8 záchytných bodov na sídliskách a v mestských častiach. Ak zákazník nechá vozidlo mimo tejto zóny, bude si musieť priplatiť, nakoľko dodatočný dovoz vozidiel do zelenej zóny predstavuje zvýšené prevádzkové náklady.

Lacnejšie vozenie ako v MHD?

Košický carsharing SHARE’Ngo bude spoplatnený minútovou tarifikáciou. Cenu za minútu používania však v tejto chvíli nepoznáme. Pri predplatenom balíčku minút a využití vozidla dvomi osobami, však môže byť cena prenájmu pre niektorých zákazníkov nižšia ako v prípade MHD.

Celkové náklady projektu

Košický carsharing SHARE’Ngo má stáť podľa Branislava Kocpera, riaditeľa spoločnosti Zhidou Slovakia, celkovo 1 300 000 €. Na prevádzkovanie systému pritom nie sú potrebné žiadne dotácie. Carsharing má generovať zisk, z ktorého bude možné financovať rozširovanie flotily elektromobilov.

Náklady na prevádzkovanie carsharingu majú byť pomerne nízke, nakoľko prevádzka drobných elektromobilov ZD D1 či ZD D2 stojí odhadom od 1,20 do 1,80 € na 100 km.

Elektromobily ZhiDou „Made in Slovakia“?

V apríli sme vás informovali, že Slovensko je v hre o výstavbu výrobného závodu automobilky ZhiDou. Spomínajú sa pritom lokality Haniska, Kechnec či Veľká Ida, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Košíc. Má sa jednať o 400-miliónovú investíciu, ktorá vytvorí 800 pracovných miest. Výrobná kapacita závodu má byť v rozmedzí 3 000 až 5 000 elektromobilov mesačne. Či vyrastie táto továreň na Slovensku, sa dozvieme zrejme koncom roka.

zd d1 sharengo

Zdroj: ZD

Automobilka ZhiDou poskytuje v rámci platformy SHARE’Ngo 2- miestne elektromobily ZD D1 a ZD 2. Špecifikácie modelu ZD D2 nájdete v našom katalógu.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
EÚ chce 20 “Gigatovární” na batérie. Pomôže aj Slovenská batériová aliancia
Veľký výrobca elektromobilov uvažuje o výstavbe nového závodu pri Košiciach
Musk o Tesla Network: Bude to kombinácia „robo“ Uberu, Lyftu a Airbnb

Zdroje: ZD (vrátane titulnej fotografie), Interez

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Zhi Dou uz davnejsie poprela informacie takisto aj nasa vlada, robili si tu len prieskum pred 2 rokmi, pravdepodobne nepridu ak sa nic nezmeni…

Pridajte komentár