Callum Skye je zaujímavý, ale drahý elektro-offroad s možným ultrarýchlym nabíjaním

3

Ian Callum je ďalším známym automobilovým dizajnérom, ktorý založil vlastnú automobilku. Tá nesie jeho priezvisko a aktuálne sa zameriava na uvedenie svojho prvého elektromobilu na trh. A to zaujímavého elektrického offroadu Callum Skye, ktorý sa však nemá stratiť ani na bežných cestách.

Ian Callum sa ako dizajnér podieľal na autách od Fordu, TWR, Aston Martin, Jaguaru a neskôr koncernu Jaguar Land Rover. A v roku 2019 si založil vlastnú automobilku Callum, ktorá aktuálne vyvíja originálny elektrický offroad Callum Skye, informuje Autocar.

Tento model má byť „najkrajším vysokovýkonným multiterénnym vozidlom na svete“. Ponúkne dvoje dvere, zrejme 4 miesta na sedenie (2 zadné miesta majú byť „príležitostné“) a samozrejme pohon všetkých kolies. Základom vozidla je robustný oceľový priestorový rám s veľkou svetlou výškou, nezávislým zavesením kolies a bližšie nešpecifikovanou kompozitnou karosériou.

Cieľom je, aby elektromobil Callum Skye bol rovnako pohodlný a kultivovaný na ceste a aj mimo nej a zároveň bol podstatne tichší a kultivovanejší ako konkurenti so spaľovacím motorom. Aktuálne sa pracuje na prototype, ktorý by mal byť „vypustený“ na jar budúceho roku.

Cieľové špecifikácie

Medzi cieľové špecifikácie vozidla patria: hmotnosť len 1 150 kg, rozloženie hmotnosti 50:50, dĺžka niečo cez 4 metre, šírka 1,9 metra, zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h) pod 4 s či dojazd okolo 270 km vďaka 42-kWh batérii.

Spomína sa tiež možnosť ultra-rýchleho nabíjania. Plné nabitie má pritom trvať len 10 min. A to vďaka blízkemu partnerstvu so spoločnosťou Nyobolt, ktorá sa špecializuje na vývoj batérií a systémov nabíjania. O tejto spoločnosti sme už písali v súvislosti s demonštračným elektromobilom Nyobolt EV s 35-kWh batériou, ktorá sa má nabiť 6 min. Nyobolt pritom tvrdí, že jeho batériová technológia s dlhou životnosťou (2 000 cyklov) sa má dostať do výroby už začiatkom budúceho roka.

Čo sa týka elektromobilu Callum Skye, zatiaľ sa počíta s produkciou len 50 kusov. To dáva tušiť, že toto vozidlo nebude lacné. Aj keď nebola stanovená konečná cena, predpokladaná cieľová suma je cca 100 000 GBP (cca 115 000 €).

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Dongfeng M-Hero 917 mieri aj na slovenský trh. Ponúkne výkon 800 kW či 140-kWh batériu
Zaujímavý elektrický „mikro-offroad“ odhalil špecifikácie aj cenu
Tento elektromobil sa má nabiť za 6 min, a to vďaka batérii od Nyobolt
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

Pridajte komentár