GM, ktoré sa chystá do Európy, predstavilo obrovské e-SUV s obrovskou batériou

8

Americký koncern GM, ktorý má silné reči ohľadom elektromobility, predstavil elektromobil Cadillac Escalade IQ. Toto naozaj veľké SUV s až 200-kWh batériou by sa pritom teoreticky mohlo predávať aj v Európe. GM totiž chystá expanziu na starý kontinent, pričom prvým ponúkaným modelom by mohol byť menší Cadillac Lyriq.

Cadillac uvádza, že model Escalade IQ je elektrické SUV „plnej veľkosti“, tzn. obrovské vozidlo, nakoľko ide o „Američana“. A obrovský je aj interiérový displej, ktorý má uhlopriečku 55″ či voliteľné kolesá s 24″ diskami a 35″ pneumatikami. K dispozícii bude tiež vzduchové odpruženie, ktoré umožní v porovnaní so základom (175 mm) zníženie svetlej výšky až o 50 mm alebo zvýšenie o 25 mm.

S manévrovateľnosťou tohto kolosu s rozmermi 5 697 x 2 167 x 1 934 x 3 460 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor) pomôže systém natáčania zadnej nápravy, ktorý dokáže znížiť priemer otáčania na 12 m. A obrovská 200-kWh batéria vozidla bude využiteľná aj na napájanie domácnosti (tzv. Vehicle-to-Home).

Táto funkcia má byť sprístupnená v rámci modelového roku 2025 cez bezdrôtovú softvérovú aktualizáciu. Tzn., že Cadillac Escalade IQ podporuje OTA aktualizácie. Samozrejmosťou pritom bude funkcia V2L, ktorá umožní napájanie elektrických spotrebičov.

Cadillac Escalade IQ vyrástol na dedikovanej „e-platforme“ GM Ultium s 800-V architektúrou. Tá má modelu Escalade IQ zabezpečiť dojazd 160 km počas 10 min nabíjania. 200-kWh NCMA batéria má zas priniesť „odhadovaný“ dojazd 725 km (zrejme podľa cyklu EPA).

Čo týka výkonu, Escalade IQ ponúkne 505 kW v bežnom režime a 560 kW v špeciálnom režime „Velocity“. A to pri maximálnom krútiacom momente 834 Nm, resp. 1 064 Nm. Vďaka tomu vozidlo zrýchli z 0 na 60 mph (97 km/h) za menej ako 5 s.

Cena modelu Cadillac Escalade IQ bude v USA začínať na 130 000 $ (cca 118 000 €) bez DPH. Verzia so zverejnenými špecifikáciami má stáť okolo 175 000 $ (cca 159 000 €) bez DPH.

Zdroj: GM

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektrický Cadillac Lyriq so zaujímavou cenovkou má byť dostupný aj v EÚ
Tesla by nebola potrebná, keby GM „nezabil“ elektromobil EV1, hovorí Elon Musk
GM predstavil armádny elektrický Hummer s predlžovačom dojazdu na báze civilného elektromobilu
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

8 komentárov

  1. Áno, to je to auto, ktoré elektomobilizuje celý svet, aby sa nám v mestách a na vidieku lepšie dýchalo, a zmenila sa k lepšiemu aj klíma na Zemeguli !!! ……………………………………………………………

  2. Škoda, že takéto tanky vôbec niekto kupuje. O koľko by bola elektromobilita zaujímavejšia, keby sa výrobcovia prestali sústrediť na nezmyselné predimenzované kravy s obrovskými maržami.

    • Zatial im ceny baterii ndevoluju sustredit sa na male auta s malou marzou, tak robia kde to zatial ide. Samozrejme namiesto jednej tejto kravy by mohli vyrobit 4 male s bat 50kwh no lahsie predaju tu 1 kravu nez tie 4 male drahe pri ich sucasnych vyrobnych cenach a obmedzenych dodavkach baterii. Ale pride presun projatelnych cien aj do nizsich segmentov za 1-3 roky.

      • TAUR, viac sú to „nenažraté huby“ ako ceny batérií, čo im nedovoľuje sústrediť sa na malé autá s malou maržou !!!! Za rozumné ceny by predali skôr 10 malých ako jedno „slonie mláďa“ !!! 🙂

    • tak najprv treba nahradit tie kravy ktore maju spotrebu za 10 aut. niekto vyvoj zaplatit musi a najľahšie to urobia ti co na to maju a ti si kupuju velke kravy.

Pridajte komentár