BYD Seal U prichádza na európsky trh. Cenou konkuruje Tesle Model Y

8

Druhý najväčší výrobca elektromobilov na svete, čínska spoločnosť BYD, informuje, že na európsky trh uvádza elektrické SUV strednej triedy BYD Seal U. To pritom začína na podobnej cene ako elektrický bestseller Tesla Model Y.

Elektromobil BYD Seal U postavený na platforme e-Platform 3.0 zažil európsku premiéru v septembri minulého roku na nemeckom veľtrhu IAA Mobility 2023. Vtedy sme spoznali jeho rozmery 4 785 x 1 890 x 1 668 mm (dĺžka x šírka x výška), rázvor 2 765 mm či objem batožinového priestoru 552 l / 1 440 l (po sklopení zadného radu sedadiel).

Dozvedeli sme sa tiež, že na výber budú LFP batérie BYD Blade s kapacitou 71,8 kWh a 87 kWh, pričom kapacitne väčšia batéria zabezpečí dojazd 500 km. Čo sa týka výkonu, spomínal sa 160-kW elektromotor poháňajúci zadnú nápravu.

Novinky

Na európskej stránke spoločnosti BYD už aktuálne nájdeme aj údaje ohľadom nabíjania. Maximálny podporovaný nabíjací výkon modelu Seal U je 140 kW, pričom z 30 na 80 % sa má nabiť za 28 min. A poteší informácia, že novinka ponúkne aj užitočnú funkciu V2L. Výkon sa však nespomína.

S ďalšími infomáciami ohľadom modelu BYD Seal U prichádza na základe oficiálnej lokálnej správy web Electrive. Ten dodáva, že základná verzia so 71,8-kWh batériou ponúkne dojazd 420 km (WLTP). Dozvedáme sa tiež, že krútiaci moment elektromotora je 330 Nm a že vozidlo zrýchli z 0 na 100 km/h za 9,3 s.

Palubná nabíjačka ponúkne výkon 11 kW a základná verzia sa bude môcť nabíjať maximálnym výkonom 115 kW. Známa je taktiež hodnota koeficientu odporu vzduchu, a to 0,32. Záruka na vozilo je 6 rokov alebo 150 000km, na batériu 8 rokov alebo 200 000 km a na elektromotor 8 rokov alebo 150 000 km.

Dostupnosť a cena

Dodávky modelu BYD Seal U na európsky trh začnú už budúci mesiac, pričom v Nemecku začína cena na 41 990 €. To je pritom suma podobná cene základnej Tesly Model Y, ktorá v Nemecku a mnohých iných európskych krajinách začína na 42 990 €.

byd seal u interier

Zdroj: BYD

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Čínsky BYD znižuje ceny elektromobilov až o 17 255 €, a to v Európe
Čínsky BYD chce ovládnuť európsky trh s elektromobilmi a oznámil továreň v Maďarsku
Vyzývateľ Tesly Model Y od BYD odhalil prvé technické špecifikácie
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

8 komentárov

  1. BYD Seal U má dostatočné parametre pre bežné užívanie. Len tá cena! O 10.000 viac, ako je slušné …..

    P.S. Pýtam sa, kde je BYD e2, ktorý by bol väčším prínosom pre elektrickú motorizáciu EU a Slovenska zvlášť !!!

    • asi tak…a ak ma byt o cca 1500 lacnejsie ako Tesla Y, tak si radsej priplatim tu teslu…pretoze, sa mi tie peniaze vratia na prevadzke vozidla…vychadzam z toho, ze 71kw prejde okolo 400 km…Tesla je na tom vyrazne lepsie

  2. Zle som čítal, alebo je to „len“ 2-kolka? Mne osobne sa 4×4 do elektromobilu hodí najviac. Keďže dokážu elektromotory navzájom perfektne spolupracovať, doslova sa tá 4-kolka do elektromobilu pýta. navyše je oveľa lepšia trakcia. A keď sa dá v elektromobiloch perfektne brzdiť motormi, u mňa dáva zmysel pri EV-čkach jedine pohon 4×4.

Pridajte komentár