Ďalší konkurent Tesly Model 3 z Číny: BYD Seal

1

Aktuálne štvrtá trhovo najhodnotnejšia automobilka BYD, ktorá expanduje aj na európsky trh, odhalila elektrický sedan strednej triedy BYD Seal. Zdá sa pritom, že ide o avizovaného konkurenta pre Teslu Model 3.

Čínska automobilka BYD Auto bola založená ako dcéra spoločnosti BYD v rovnakom roku ako Tesla (2003). Za pomerne krátky čas sa pritom stala jedným z najväčších výrobcov áut do zásuvky (elektromobily a plug-in hybridy), ako aj jednou z trhovo najhodnotnejších automobiliek.

Aktuálne sa zameriava už len na nabíjateľné vozidlá, pričom výroba a predaje týchto áut rastú veľmi rýchlym tempom. BYD je tiež výrobcom akumulátorov, vrátane známych LFP batérií „BYD Blade“ s technológiou CTP. A v nedávnej dobe čínska značka avizovala model, ktorý má priamo konkurovať Tesle Model 3. Teraz sa zdá, že ním bude odhalený elektrický sedan strednej triedy BYD Seal, informuje CarNewsChina.

Špecifikácie

Už skôr sa vďaka čínskemu Ministerstvu priemyslu a informačných technológií objavili prvé informácie o elektromobile BYD Seal. Konkrétne o jeho rozmeroch: 4 800 x 1 875 x 1 460 x 2 920 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor). A nedávno sme spoznali viacero špecifikácií tohto modelu.

BYD Seal, ktorý vyrástol na novej platforme „E-platform 3.0“ s 800V elektrickou architektúrou, bude v ponuke s pohonom zadnej nápravy aj oboch náprav. „Zadokolka“ ponúkne výkon 160 alebo 230 KW. „Štvorkolka“, ktorá z 0 na 100 km/h zrýchli za 3,8 s, je vybavená predným elektromotorom s výkonom 160 kW a zadným s výkonom 230 kW.

„Long Range“ verzia má ponúknuť dojazd 700 km, zrejme podľa čínskeho cyklu CLTC, ktorý by mal byť pomerne blízky cyklu NEDC. Pre získanie lepšej predstavy uvádzame „čínsky“ dojazd Tesly Model 3 Performance – 675 km CLTC (verzia Long Range aktuálne nie je v ponuke pre čínsky trh).

Minimálne spočiatku nebude BYD Seal zrovna vysoko objemovým modelom, keďže vyhradená kapacita má byť 60 000 ks ročne. Jeho potenciálne dodávky do Európy, kde BYD už predáva elektrické SUV Tang EV (avizovaný je aj model Han EV), sú tak dohľadnej dobe zrejme otázne.

Ceny elektrickej novinky od BYD sa podľa CarNewsChina odhadujú na 220 000 až 280 000 RMB (31 600 až 40 000 €).

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Zaujímavý elektrický hatchback BYD Dolphin s cenou od 14 000 € vstupuje na domáci trh
Čínske elektro-SUV BYD Tang EV prichádza do Európy v 7-miestnej konfigurácii
Batérie BYD Blade majú byť extra lacné. A „sodíkové“ batérie sú vraj ešte lacnejšie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Tak trošičku to pripomína Teslu Model 3. Dosť značná podoba. A totožná hodnota zrýchlenia z 0 na 100 km/h.
    Ale to je asi fakt všetko…
    Napriek tomu autobilke BYD prajem veľa úspechov!

Pridajte komentár