„Lacný“ elektromobil BYD Seagull príde do Európy ako „nový model“

6

Druhý najväčší výrobca elektromobilov na svete, čínska spoločnosť BYD, potvrdila, že na európsky trh uvedie svoj najlacnejší elektrický model BYD Seagull. A to ako „nový model“. V Európe by sa pritom mohol predávať pod menom BYD Dolphin Mini.

Už vo februári sa objavila neoficiálna správa, že malý elektrický hatchback BYD Seagull sa chystá do Európy zrejme pod menom Dolphin Mini. Zdrojom tejto informácie mali byť nemecký predajcovia značky. A príchod tohto cenovo dostupného modelu na starý kontinent aktuálne potvrdila viceprezidentka spoločnosti BYD, Stella Li, informoval Autoexpress.

„Nový Seagull“ pre Európu

Podľa britského portálu Stella Li pre médiá v rámci Autosalónu v Pekingu uviedla, že „BYD plánuje priniesť Seagull do Európy budúci rok“. A dodala, že tento model bude pre európsky trh iný – „nový Seagull“. Taký, aký sme ešte nevideli.

Viceprezidentka spoločnosti BYD tiež naznačila, že Európania zrejme budú musieť akceptovať horšie hodnotenie v bezpečnostných testoch Euro NCAP (3 až 4 hviezdičky) výmenou za nižšiu cenu. Za horším skóre má byť pritom absencia niektorých elektronických bezpečnostných systémov.

byd seagull

Zdroj: BYD

Špecifikácie domáceho modelu

Stella Li žiaľ nespomenula žiadne špecifikácie „európskeho“ modelu Seagull. Pripomeňme si tak aspoň, že čínsky model má rozmery 3 780 x 1 715 x 1 540 x 2 500 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor), výkon 55 kW, krútiaci moment 135 Nm, zrýchlenie z 0 na 50 km/h za 4,9 s, LFP batériu BYD Blade s kapacitou 30 a 39 kWh či dojazd 305 a 405 km (CLTC) a v domácej Číne sa predáva za 69 800 až 85 800 RMB (cca 9 000 až 11 000 €).

byd seagull interier

Zdroj: BYD

BYD Dolphin Mini

Zaujímavé je, že BYD vo februári na svojom globálnom X/Twitter učte zverejnil video, na ktorom je model Seagull, v rámci tweetu ho však nazýva Dolphin Mini. Meno Dolphin pritom nesie kompaktný hatchback od BYD, ktorý sa predáva aj v Európe. Z videa sa tiež dozvedáme, že Dolphin Mini je vybavený LFP batériou BYD Blade, ktorá zabezpečí dojazd 427 km (zrejme podľa cyklu CLTC) a že sa z 30 na 80 % nabije za 29 min.

V prípade európskeho modelu BYD Seagull či „Dolphin Mini“ budeme veľmi zvedaví na jeho cenu. Skúsenosti s dovezenými čínskymi elektromobilmi žiaľ zatiaľ napovedajú, že tá by mala byť podstatne vyššia ako v domácej Čine. A to naznačuje aj cena pre brazílsky trh, kde sa mal tento model nedávno začať predávať za 99 800 R$ (cca 18 000 €), resp. 114 800 R$ (cca 20 700 € – verzia s väčším dojazdom).

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Na „lacný“ čínsky BYD Seagull, ktorý má prísť aj do EÚ, sa pozreli americkí odborníci. Čo povedali?
BYD Yaun Up stojí doma od 12 400 €. A prísť by mohol aj do Európy
Najlacnejšie elektromobily od BYD sú po aktualizácii ešte lacnejšie
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

Pridajte komentár