Vyzývateľ Tesly Model Y od BYD odhalil prvé technické špecifikácie

4

BYD Sea Lion 07 sa považuje za priamu odpoveď najväčšieho konkurenta Tesly, čínskej spoločnosti BYD, na elektrický bestseller Model Y. A aktuálne boli odhalené aj prvé špecifikácie pohonného systému čínskej novinky, ktorá sa chystá na trh.

Zdá sa, že BYD má tento rok ako jediná automobilka potenciál pokoriť spoločnosť Tesla v predajoch elektromobilov. A s tým môže pomôcť aj novinka Sea Lion 07, ktorá by mala byť priamym konkurentom najpredávanejšieho modelu značky Tesla, ktorý je zároveň najpredávanejším elektromobilom minulého roka a pravdepodobne už aj kumulatívne najpredávanejším elektromobilom v histórii.

Už vieme, že BYD Sea Lion 07 je SUV-coupé či crossover strednej triedy s rozmermi  4 830 x 1 925 x 1 620 mm (dĺžka x šírka x výška) a rázvorom 2 930 mm. Pre porovnanie, Tesla Model Y má rozmery 4 750 x 1 921 x 1 624 a rázvor 2 890 mm.

Aktuálne odhalené špecifikácie

Weby CnEVpost a CarNewsChina aktuálne informovali, že dokumenty čínskeho Ministerstva priemyslu a informačných technológií (MIIT) odhalili prvé špecifikácie, ktoré sa týkajú aj pohonného systému novinky od BYD. Vďaka tomu sme sa dozvedeli, že k dispozícii budú 2 jednomotorové verzie (pravdepodobne s pohonom zadnej nápravy – „RWD“) a 1 dvojmotorová verzia (s pohonom všetkých kolies – „AWD“).

byd sea lion 07

Zdroj: MIIT via Carnewschina.com

Základný model ponúkne výkon 170 kW, výkonnejší jednomotorový variant 230 kW. Verzia s pohonom všetkých kolies má v rámci zadnej nápravy osadený elektromotor s výkonom 230 kW a v rámci prednej nápravy nájdeme 160-kW elektromotor.

Pre porovnanie, Tesla Model Y by mala mať výkon okolo 220, 378 a 393 kW v závislosti od verzie (ide o odhad, keďže Tesla nezverejňuje údaje o výkone). Aktuálne sa tiež dozvedáme, že BYD Sea Lion 07 ponúkne maximálnu rýchlosť 210 km/h (základná verzia), resp. 225 km/h (zvyšné verzie). Model Y ponúka „maximálku“ 217 km/h (základná verzia a Long Range), resp. 250 km/h (verzia Performance).

Poznáme taktiež údaje ohľadom pohotovostnej hmotnosti. Tá sa v prípade modelu Sea Lion 07 pohybuje v závislosti od verzie v rozmedzí 2 155 až 2 330 kg. V prípade Modelu Y to je 1 909 až 1 995 kg. Na ďalšie dôležité špecifikácie ako napr. dojazd a rýchlosť nabíjania zatiaľ stále čakáme.

byd sea lion 07

Zdroj: MIIT via Carnewschina.com

Čo cena?

Veľmi dôležitá bude samozrejme aj cena elektromobilu BYD Sea Lion 07. Podľa webu CnEVpost vysoko postavený manažér spoločnosti BYD Zhang Zhuo ešte v novembri minulého roku uviedol, že model Sea Lion 07 sa bude predávať v cenovom rozsahu 200 000 až 260 000 RMB, čo je po prepočte cca 25 800 až 33 500 €.

Pre porovnanie, Tesla Model Y sa aktuálne v Číne predáva za cenu 258 900 až 363 900 RMB, čo je po prepočte cca 33 400 až 46 900 €. Ak sa teda potvrdia ceny novinky od BYD, ktorá má prísť na trh v tomto polroku, Tesla Model Y bude mať na čínskom trhu vážnu konkurenčnú nevýhodu z hľadiska ceny. Chystaná modernizácia Modelu Y tak príde určite vhod. A zvedaví budeme aj na prípadné vzájomné cenové porovnanie na iných, menej konkurenčných trhoch. Samozrejme najmä v Európe, ak sa teda model Sea Lion 07 dostane na starý kontinent.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Najväčší konkurenti Tesly sú z Číny, hovorí Elon Musk. Prečo si to myslí?
Čínsky BYD chce ovládnuť európsky trh s elektromobilmi a oznámil továreň v Maďarsku
Tesla dosiahla rekordný rok z hľadiska predajov. Čínsky BYD ju však prekonal v 4. kvartáli
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Nie hraničné parametre, ale to, ako bude nová TESLA Y a BYD Sea Lion 07 príjemná v praxi, rozhodne o predajnom úspech! A ja fandím obidvom! 🙂

  2. Teraz ľudia začnú kupovať autá z Číny a za 10 rokov budú fňukať,že sa tu nič nevyrába nie je tu nič Európske a Slovenské,že sme si zničili priemysel.A pritom sa všetci zúčastnime na ničení!Veľa ľudí si neuvedomuje že automobilový priemysel v Europe je pilier našej ekonomiky,ktorý nás robí bohatými a žijeme,tak ako nežije 90% ľudí na zemi.

Pridajte komentár