Najväčší konkurent Tesly, automobilka BYD, predstavila „svoj Model Y“

4

Druhý najväčší výrobca elektromobilov na svete, raketovo rastúca čínska automobilka BYD, predstavila elektrický crossover strednej triedy BYD Sea Lion 07. Zdá sa pritom, že BYD sa chce týmto modelom postaviť aktuálnemu elektrickému bestselleru, Tesle Model Y.

BYD chrlí jeden elektromobil za druhým, čoho dôkazom je ďalšia novinka Sea Lion 07 predstavená na aktuálne prebiehajúcom autosalóne v Guangzhou. Tento model je pritom zaujímavý aj tým, že čínsky gigant ním zrejme mieri na Teslu Model Y.

BYD Sea Lion 07 je vďaka rozmerom 4 830 x 1 925 x 1 620 mm (dĺžka x šírka x výška) a rázvoru 2 930 mm celkovo o niečo väčšie vozidlo ako Model Y (4 750 x 1 921 x 1 624 x 2 890 mm). A tak ako Tesla bude dostupný s pohonom zadnej nápravy aj oboch náprav.

Technológie

Web CnEVpost informuje, že novinka od BYD bude vybavená technológiou iTAC s inteligentným systémom riadenia tlmenia karosérie DiSus-C (viac o tejto technológii nájdete v inom našom článku). A CarNewsChina dopĺňa, že model Sea Lion 07 postavený na platforme e-Platform 3.0 využíva aj technológiu Cell-To-Body (CTB). Vďaka tomu je batéria vysoko integrálnou súčasťou karosérie, čím má zlepšiť využiteľnosť celkového súvisiaceho priestoru o 66 % a vertikálneho priestoru o 10 mm.

Možné špecifikácie

BYD žiaľ zatiaľ nezverejnil technické špecifikácie svojej novinky. Nedávno však uviedol na trh podobný model, ktorý by teoreticky mohol napovedať, čo očakávať od vozidla BYD Sea Lion 07. Reč je o podobne veľkom, z hľadiska výšky nižšom a z hľadiska hierarchie zrejme o niečo vyššie postavenom modeli BYD Song L.

Ten je dostupný vo verziách s pohonom zadnej nápravy (RWD) aj oboch náprav (AWD). RWD podľa CarNewsChina ponúka výkon 150 alebo 230 kW, zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 8,6, resp. 6,9 s, LFP batériu s kapacitou 71,8 alebo 87 kWh a dojazd 550 alebo 662 km podľa „benevolentnejšieho“ čínskeho testovacieho cyklu CLTC.

Verzia AWD disponuje výkonom 380 kW, zrýchlením z 0 na 100 km/h za 4,3 s, maximálnou rýchlosťou 201 km/h, batériou s kapacitou 87 kWh a dojazdom 602 km (CLTC).

Cena

Cena elektromobilu BYD Sea Lion 07 by sa mala na domácom trhu pohybovať v rozmedzí 200 000 až 260 000 RMB, čo je po prepočte cca 25 500 až 33 000 €. Pre porovnanie, Tesla Model Y stojí v Číne 266 400 (základná verzia „RWD“), 302 400 (Long Range „AWD“), resp. 363 900 RMB (Performance), čo je po prepočte cca 34 000, 38 600, resp. 46 500 €.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Čínsky gigant BYD vstupuje na maďarsky trh s tromi „lacnejšími“ elektromobilmi
UBS rozobralo čínsky BYD Seal a porovnalo ho aj s Teslou Model 3
BYD vyzval čínske automobilky, aby sa spojili a „zbúrali staré legendy“
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

 1. Pri tomto aute sa špekuluje aj o novej batérii z dielne BYD, ktorá by mala mať podobné vlastnosti, ako nová generácia CATL MP3.
  Uvidíme…

 2. Za mňa to nespĺňa nároky na auto, môže to mať aj atómovú baterku s nekonečnou životnosťou.
  Ale určite si to nájde svojich zákazníkov, dizajnovo to nevyzerá zle.
  A je tu medzi nami stále veľká skupina Ľudí, ktorí chcú žiť na vodítku, bez neho sa cítia neisto…
  A Tesla musí aj tak ustúpiť iným. Svoju úlohu prospektora v západnom svete splnila, nastupujú ťažiari 🙂

 3. BYD zdvihol hodenú rukavicu na cenový súboj? Riadne podliezol ceny Tesly Y… Tesla má nevýhodu, že kupuje batérie – aj od Číňanov – a aj od BYD… A nemá takú širokú ponuku modelov ako BYD alebo VW, má však zastúpenie v každej relevantnej kategórii aspoň jedným modelom – sedan, SUV, pick-up, ťahač. A má „vzrušujúce autá“ (termín Musk) – teda výkonné, efektívne a kvalitné.

Pridajte komentár