Menšie elektro-SUV od BYD, ktoré stojí doma od 12 400 €, sa chystá na európsky trh

2

Máme tu zrejme definitívny dôkaz toho, že cenovo dostupné subkompaktné elektro-SUV BYD Yuan Up, resp. BYD Atto 2, sa chystá na európsky trh, kde sa postaví napr. aj včera predstavenému Citroenu e-C3 Aircross.

Portál Motor.es upozornil na špionážne zábery maskovaných vozidiel BYD Yuan Up, ktoré boli zaznamenané v Holandsku. Tvrdí pritom, že by malo ísť o testovacie prototypy, ktoré pomôžu naladiť európske špecifikácie tohto elektromobilu, ktorý by sa mal podľa skorších neoficiálnych správ v Európe predávať ako BYD Atto 2. A to od budúceho roku.

Cena?

BYD Atto 2 by bol určite zaujímavým spestrením európskeho trhu, ktorý zdá sa konečne začína ožívať v oblasti cenovo dostupnejších elektromobilov. Konkurenčnejšie prostredie by pritom snáď už mohlo prinútiť čínskych výrobcov elektromobilov, aby v Európe svoje vozidlá predávali za zaujímavejšie ceny ako doteraz.

Zdá sa, že BYD by mal mať veľký priestor na znižovanie cien svojich elektrických vozidiel na starom kontinente. A to aj po prípadnom zavedení zvýšených ciel na elektromobily dovážené z Číny. Podľa aktuálnej analýzy spoločnosti Rhodium Group má totiž v Európe dosahovať mnohonásobne vyšší zisk na predané vozidlo ako na domácom trhu.

byd seal u cena

Príklad pre model BYD Seal U. Zdroj: Rhodium Group

EÚ pritom automobilke BYD vyrúbila najnižšie predbežné zvýšené clo, a to 17,4 %. Takže zrejme aj po zarátaní tohto cla a všetkých ďalších výdavkov navyše by BYD mohol ponúknuť elektromobil BYD Atto 2 za zaujímavú cenu, ak ho k tomu konkurencia v Európe prinúti. Veď doma v Číne sa základná verzia predáva za 96 800 RMB (cca 12 400 €) a vyššie postavená verzia stojí od 109 800 RMB (cca 14 100 €), resp. 119 800 RMB (cca 15 400 €) vo vyššom stupni výbavy.

Technické špecifikácie

Na záver si ešte pripomeňme technické špecifikácie subkompaktného elektrického SUV BYD Atto 2 / Yuan Up pre čínsky trh. Rozmery 4 310 x 1 830 x 1 675 x 2 620 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor) model radia k väčším elektromobilom segmentu B ako Hyundai Kona Electric či novinkám od Stellantisu, ktoré sa chystajú na trh – Citroen e-C3 Aircross a Opel Frontera Electric.

byd yuan up

Zdroj: BYD

Na domácom trhu je model Yuan Up dostupný v 2 verziách, ktoré ponúkajú výkon 70/130 kW, krútiaci moment 180/290 Nm, zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 12,0/7,9 s, LFP batériu BYD Blade s kapacitou 32/45 kWh, dojazd 301/401 km podľa „optimistickejšieho“ čínskeho test. cyklu CLTC či nabitie z 30 na 80 % za 30 min.

byd yuan up interier

Zdroj: BYD

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Citroen predstavil väčšieho brata modelu e-C3 s cenou od 27 400 €
Tesla avizuje zvýšenie cien kvôli clu, BYD má mať v EÚ až 10-krát vyšší zisk na auto ako v Číne
Fiat odhalil cenovo dostupnejší elektromobil Grande Panda
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. V porovnaní s C3 mám len jednu pripomienku – zatiaľ čo C3 príde so 44 kWh batériou v základe a neskôr príde vo väčšej verzii, BYD nám ponúka 45 kWh batériu ako tú vyššiu variantu. Ostatné parametre sú lepšie než v prípade C3, ale ak by bola cena podobná ako pri C3, tak je to celkom výrazné mínus.

Pridajte komentár