LEGO vyrobilo Bugatti Chiron v životnej veľkosti. Poháňa ho 2304 elektromotorov

0

Českému tímu dizajnérov a inžinierov zo závodu LEGO Kladno sa podaril neuveriteľný počin. Z LEGO súčiastok totiž vyrobili šoférovateľný model automobilu Bugatti Chiron v životnej veľkosti. Ten je navyše nelepený, plne funkčný a dokáže vyvinúť rýchlosť 20 km/h.

Svetoznámy výrobca stavebníc, spoločnosť LEGO, pomerne nedávno doplnill svoju ponuku o stavebnicu modelu Bugatti Chiron v mierke 1:8, ktorý tvorí 3 600 súčiastok. To sa však spoločnosti málilo, a tak dala svojmu českému tímu za úlohu postaviť plne funkčný model v skutočnej veľkosti.

Milión súčiastok a hmotnosť 1,5 tony

Model obsahuje viac ako milión prvkov zo stavebníc série LEGO Technic, pričom ho tvorí 339 rôznych druhov súčiastok. Jeho hmotnosť sa zastavila na 1 500 kg, čo je o pol tony menej ako v prípade originálu. Vývoj a konštrukcia modelu zabrala vyše 13 000 pracovných hodín.

Pod kapotou má 2 304 elektromotorov

O pohon LEGO verzie Bugatti Chiron sa stará neuveriteľných 2 304 elektrických motorčekov „LEGO Power Functions“ a 4 032 ozubených koliesok, ktoré sa bežne používajú v rámci série LEGO Technic. Pohonná jednotka dokáže vyprodukovať výkon 5,3 konskej sily a krútiaci moment 92 Nm, vďaka čomu dosiahne model maximálnu rýchlosť 20 km/h.

„Originálny“ interiér a funkčné prvky

Do detailu bol spracovaný nielen exteriér, ale aj interiér modelu. A to od sedadiel, až po palubnú dosku a volant. Vo vozidle nájdeme plne funkčný tachometer, odnímateľný volant a brzdový pedál, ako aj svetlá či zadný spojler. Kolesá sú rovnaké ako v prípade originálu.

Otestované profesionálnym pretekárom

Testovanie „LEGO elektromobilu“ prebehlo na unikátnej rýchlodráhe Ehra Lessien v Nemecku, kde sa testoval aj originál. Testovacím jazdcom bol bývalý profesionálny pretekár, Andy Wallace, ktorý vyhral napríklad niekoľko 24-hodinových závodov v Le Mans.

„LEGO verzia Bugatti Chiron ma už na prvý pohľad zaujala svojou hodnovernosťou a zmyslom pre detail. Z 20 metrov vám nie je jasné, či sa jedná o LEGO model, alebo originál. Riadenie vozidla bolo pre mňa skvelým zážitkom,“ povedal Wallace.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
V Číne kúpite elektrické Bugatti Chiron, Lamborghini Gallardo či Audi R8 za 5 000 €
Jaguar E-Type Zero: Klasika zo 60. rokov pôjde do sériovej výroby ako elektromobil
Tesla Model X ako skutočný offroad či vozidlo autoškoly a ambulancie

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): LEGO

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár