Bollinger predstavil vysokovýkonných elektrických offroad-pracantov

0

Americká spoločnosť Bollinger predstavila pred-produkčné prototypy svojich prvých dvoch vysokovýkonných elektromobilov Bollinger B1 a Bollinger B2, ktoré sú charakteristické skutočnými off-roadovými a „pracovnými“ schopnosťami. O netradičné elektromobily pritom vraj doteraz prejavilo záujem 32 000 potenciálnych zákazníkov.

Šéf automobilky Bollinger Motors, Robert Bollinger, v rámci predstavenia modelov B1 (SUV) a B2 (pickup) uviedol, že vozidlá majú veľmi blízko k sériovej podobe. Viacero ich komponentov má byť pritom finálnych. Konštrukcia oboch elektromobilov je prevažne z hliníka, pričom niektoré časti sú z ocele.

Aj vďaka tomu vážia tieto obrovské vozidlá s veľkou 120 kWh batériou necelých 2 200 kg. Bollinger vyvíja vlastné batériové bloky, pričom batériové články kupuje od dodávateľa, ktorého meno zatiaľ nemôže prezradiť. Odhadovaný dojazd elektromobilov Bollinger B1 a B2 je okolo 320 km (EPA). A to nie je vzhľadom na kapacitu batérie veľa.

Vozidlá však majú aerodynamiku „krabice“ a sú vyladené do terénu a na vysoké pracovné nasadenie. Ich užitočné zaťaženie je 2 360 kg a ťažná sila 3 400 kg. Svetlá výška dosahuje 38 cm. Výrobca pritom hovorí o úžasných off-roadových a praktických schopnostiach.

Do terénu aj na stavbu

„Môžete s nimi ísť do terénu, ale aj postaviť dom,“ hovorí Bollinger. A to aj vďaka veľkému palubnému invertoru s výkonom 60 kW, ktorý dokáže napájať všetky druhy náradia. A ich pracovné schopnosti podporuje aj vysoký výkon – 614 koní (2 motory), krútiaci moment 906 Nm a 2-stupňová prevodovka.

Pohonná jednotka zabezpečí zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h) za 4,5 s a maximálnu rýchlosť 160 km/h. Vráťme sa ale ešte k batérii. Tá podporuje DC nabíjanie prostredníctvom štandardu CCS, pričom sa nabije za 75 min. Na AC nabíjačke to trvá 10 hod.

Bollinger plánuje spočiatku vyrábať „len“ 1 000 vozidiel ročne a postupne produkciu navyšovať. Ich dodávky by mali byť spustené v roku 2021. Automobilka doteraz zaregistrovala 32 000 záujemcov, ktorí si ale budú musieť pripraviť nemalé peniaze. Výrobca konkrétnu cenu síce zatiaľ neprezradil, má však byť 6-ciferná.

Zdroje: Bollinger, Greencarreports

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk konečne konkretizoval možné predstavenie Tesly Pickup
Rivian považujú za druhú Teslu. Jeho elektromobily mieria aj do Európy
Turecká národná automobilka chystá 5 elektromobilov. Prvý ukáže čoskoro

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár