Elektrickí „roboši“ od Bollingera šokovali vysokou cenou

0

Americká „elektromobilka“ Bollinger Motors zverejnila ceny svojich prvých dvoch elektromobilov s označením B1 a B2. Tieto vozidlá, ktoré majú byť vhodné „do terénu aj na stavbu domu“, si pritom výrobca cení prekvapivo vysoko.

Elektromobily Bollinger B1 (SUV) a B2 (pickup) sa dostanú do nízkoobjemovej výroby budúci rok a prví zákazníci sa dočkajú svojich vozidiel v roku 2021. Ich produkcia bude prebiehať v USA, pričom budú montované ručne.

„Vozidlá ako žiadne iné“

Zakladateľ automobilky Robert Bollinger hovorí, že do sériových vozidiel sa dostanú všetky komponenty a funkcie, ktoré vyvinul ich tím od spustenia projektu, takže ostávajú verní svojej DNA. Dodáva, že ich úžitkové vozidlá poskytujú úroveň výkonu ako žiadne iné.

Nemal pritom na mysli len výkon dvoch elektromotorov, ktoré poskytujú celkovo 614 koní a krútiaci moment 906 Nm prostredníctvom 2-stupňovej prevodovky, pričom zabezpečia zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h) za 4,5 s a maximálnu rýchlosť 160 km/h.

Elektromobily Bollinger B1 a B2 sú totiž vyladené do terénu a na vysoké pracovné nasadenie. Poskytujú užitočné zaťaženie 2 360 kg a ťažnú silu 3 400 kg. Ich svetlá výška dosahuje 38 cm. Výrobca pritom hovorí o úžasných off-roadových a praktických schopnostiach.

Napriek veľkej 120 kWh batérii, ktorá zabezpečí vzhľadom na svoju kapacitu neveľký dojazd 320 km (EPA) a veľkým rozmerom, vážia tieto elektromobily prijateľných 2 200 kg. A to vďaka celohliníkovej karosérii a zrejme aj pomerne „sparťanskej“ výbave (vozidlá nemajú napr. ani airbagy). Na druhej strane ponúknu palubný invertor s výkonom 60 kW, ktorý dokáže napájať všetky druhy náradia.

Daň za „unikátnosť“ je vysoká

Aj keď bežná výbava vozidla určite neoslní, záujemcovia si budú musieť pripraviť poriadny balík peňazí. Veď Bollinger Motors si za svoje elektromobily B1 a B2 vypýta 125 000 $ bez DPH. Po prepočte a započítaní slovenskej dane sa pritom dostaneme na sumu 135 000 €. A to určite nie je málo ani za takýto elektrický „unikát“.

Tesla by pritom mohla v podaní chystaného pickupu ponúknuť zaujímavejšie schopnosti, pričom Elon Musk povedal, že jeho cena by mala začínať na sume okolo 49 000 $. Elektromobily Bollinger B1 a B2 je už možné zarezervovať na oficiálnej stránke výrobcu, a to za vratný vklad o výške 1 000 $.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla predstaví nový elektromobil budúci mesiac, potvrdil Elon Musk
Známe sú cieľové ceny elektromobilu Aptera s dojazdom 1 600 km
Nové informácie o elektrickej reinkarnácii značky Hummer

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár