BMW zverejnilo slovenskú cenu novinky iX2 a avizuje cenovo dostupný elektromobil

6

Máme tu dve novinky od automobilky BMW, ktoré sa týkajú elektromobilov. Spoznali sme slovenskú cenu a ďalšie špecifikácie nového elektrického kompaktu BMW iX2. A dozvedeli sme sa, že BMW chystá „cenovo dostupný elektromobil„, ktorý vyrastie na platforme novej generácie.

Kompaktné SUV-coupé BMW iX2 je elektrickou verziou novej generácie modelu X2. Ten si pritom medzigeneračne polepšil aj rozmerovo – 4 554 (+194) x 1 845 (+21) x 1 590 (+64) mm (dĺžka x šírka x výška). A aktuálne sme spoznali aj rázvor – 2 692 mm a objem batožinového priestoru – 525 až 1 400 l.

Prvou verziou, ktorá sa dostane na prvé trhy v marci budúceho roku, bude BMW iX2 xDrive30 s pohonom všetkých kolies (AWD). Tá bude disponovať maximálnym systémovým výkonom 230 kW (platí v rámci krátkodobého režimu Boost), krútiacim momentom 494 Nm, zrýchlením z 0 na 100 km/h za 5,6 s či maximálnou rýchlosťou 180 km/h.

Batéria elektrickej novinky od BMW má kapacitu 64,8 kWh a zabezpečí dojazd 417 až 449 km (WLTP), zrejme v závislosti od variantu a výbavy. A aktuálne sú už známe aj údaje ohľadom nabíjania. Maximálny podporovaný nabíjací výkon je 130 kW, pričom vozidlo sa má z 10 na 80 % nabiť za 29 min.

Čo sa týka ceny, v rámci slovenského konfigurátora nájdeme údaj od 55 360 €. Variant „M Sport“ (športovejší stupeň výbavy) začína na cene 59 443 €. A v lete príde na trh ďalšia verzia modelu BMW iX2, pravdepodobne lacnejšia „zadokolka“ (RWD).

BMW avizuje cenovo dostupného nástupcu modelu i3

Jeden z prvých elektromobilov novodobej éry, netradičný „mestský“ model BMW i3, sa prestal vyrábať minulý rok (r.v.: 2013 – 2022). Ako však informuje Ecomento na základe správy od Automotive News, tento model dostane nástupcu. Ten ale bude niesť nové meno, keďže názov i3 je už vyhradený pre budúcu elektrickú strednú triedu.

Nástupca elektromobilu BMW i3 bude iný. Šéf vývoja BMW, Frank Weber, totiž uviedol, že pôvodný model sa síce mnohým páčil, ale iní ho nepovažovali za pravé BMW. A to sa v prípade chystanej novinky už nemá opakovať. Okrem toho, že nový model nemá byť „outsiderom“, stane sa cenovo najdostupnejším elektromobilom značky. A vyrastie na prvej modulárnej platforme BMW, ktorá bola navrhnutá špeciálne pre elektromobily – Neue Klasse.

bmw i3

BMW i3. Zdroj: BMW

Weber pritom hovorí, že bezpodmienečne musia preniesť cenovo dostupný kompaktný elektromobil. Šéf vývoja BMW tiež naznačil, že tento model príde na trh do 2 rokov od uvedenia prvých elektromobilov novej generácie, ktorých výroba by mala začať v roku 2025.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla musí dohnať nás, nie naopak, tvrdí BMW v súvislosti s batériami novej generácie
BMW i5 má slovenské ceny. V základe je podstatne lacnejšie ako Tesla Model S, ale…
V Nemecku sa bude vyrábať Tesla za 25 000 €, mal uviesť Elon Musk
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  • To tu fakt nikto nemá záujem kúpiť si malilinké BMW-čko na kúlový drift za 50kEUR?
   A čo tak aspoň korsičku za 30kEur? Šak sú tam určite tablety a telka.
   Veď nebudte skrblíci a zoberte si väčší spotrebák. Nedajú, tak nebankovka.
   Nebudte ako Martinka z Turca. Budte ako na Loveislande.

Pridajte komentár