BMW predstavilo predobraz svojho prvého elektromobilu novej generácie

7

Nová generácia elektromobilov BMW, ktorá má byť vylepšená vo všetkých podstatných smeroch, sa blíži, pričom prvý model príde budúci rok. A jeho predobrazom je dnes predstavené elektrické SUV BMW Vision Neue Klasse X.

Od budúceho roku začnú prechádzať na trh elektromobily BMW novej generácie postavené na úplne novej platforme BMW Neue Klasse, ktorá je navrhnutá špeciálne pre elektromobily.

Rýchlejšie nabíjanie, vyšší dojazd a nižšie náklady

Nová platforma bude mať 800-V elektrickú architektúru a BMW prostredníctvom nej sľubuje o 30 % rýchlejšie nabíjanie („zisk dojazdu 300 km počas 10 min nabíjania“), o 30 % vyšší dojazd a o 40 až 50 % nižšie náklady na elektrický systém tvorený pohonnou jednotkou a batériou.

Elektromobily novej generácie, vrátane prvého modelu, ktorý vzíde z dnes predstaveného konceptu BMW Vision Neue Klasse X, budú používať novo vyvinuté cylindrické články. Tie majú podľa BMW o 20 % vyššiu energetickú hustotu ako doteraz používané prizmatické články.

Nové elektromobily od BMW majú byť aj efektívnejšie. A to nielen vďaka novej platforme a ďalšej technike, ale aj aerodynamike. Predstavené koncepčné elektrické SUV BMW Vision Neue Klasse X má pritom podľa Bavorov o 20 % nižší koeficient odporu vzduchu ako porovnateľný model zo súčasného modelového radu značky.

Väčšia radosť z jazdy a nová softvérová architektúra

BMW tiež sľubuje väčšiu radosť z jazdy, ktorá má vyplývať aj zo špeciálne navrhnutého pohonu a podvozku. A nová bude taktiež softvérová architektúra, vrátane novej generácie operačného systému. BMW pritom uvádza, že budúce modely budú mať 4 úplne nové „supermozgy“, resp. výkonné počítače/riadiace jednotky, ktoré sa spoja do jedného vysokovýkonného počítača.

Elektromobily Neue Klasse tiež dostanú nový systém infotainmentu, ktorý premieta kľúčové informácie cez celú šírku čelného skla a ktorý bude doplnený vylepšeným 3D head-up displejom.

6 elektromobilov „Neue Klasse“

Prvý elektromobil novej generácie, ktorého predobrazom je aktuálne predstavený koncept BMW Vision Neue Klasse X, sa aktuálne testuje v extrémnych podmienkach. Do sériovej výroby sa dostane v 2. polovici budúceho roka. Po ňom príde elektrický sedan strednej triedy, ktorý bude podľa BMW „porovnateľný so súčasným BMW radu 3“.

bmw vision neue klasse x

Zdroj: BMW

Počas 24 mesiacov od spustenia výroby prvého elektromobilu BMW novej generácie plánujú Bavori uviesť na trh 6 modelov na báze platformy Neue Klasse. Ich výroba pritom začne v Maďarsku (2025) a následne sa rozšíri do Nemecka (2026), Mexika (2027) a Číny.

Zdroj: BMW

SÚVISIACE ČLÁNKY:
BMW iX má dojazd takmer 1 000 km vďaka duálnej batérii od ONE
Audi predstavilo elektromobil novej generácie, ktorý sa zaradí k Tesle Model Y
Prvé elektrické kombi od BMW dostalo slovenský cenník
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

  1. Nie je umenie vyrobiť prémiové auto za prémiovú cenu. Tesla robí autá s prémiovou efektivitou, zrýchlením a max. rýchlosťou za cenu bežných áut.

    • A aj tvoje vyznanie znie až príliš komerčne v prospech TESLY! Žeby si to bol jeden a ten istý priaznivec TESLY ?! 🙂 🙂 🙂

  2. Ťažko dnes posúdiť splnenie sľubovaných parametrov nových e-BMW. Po aktuálnom trende „žraločích papulí“ ma zarazila skromnosť dizajnu prednej masky! …..

Pridajte komentár