Toto je stelesnenie predstáv BMW o budúcich e-modeloch radu M

0

Automobilka BMW oznámila, že urýchľuje svoje plány v oblasti elektromobility. Plánovaných 25 e-modelov chce mať vo svojom portfóliu už v roku 2023, teda o 2 roky skôr. Pri tejto príležitosti pritom predstavila koncept e-modelu radu M – BMW Vision M NEXT a štúdiu elektrickej motorky – BMW Motorrad Vision DC Roadster.

Modely BMW od športovej divízie „M“ sú o jazdných vlastnostiach a pôžitku zo šoférovania. Budúcnosť automobilizmu je však v autonómnej jazde a elektrifikácii. Sú teda „eMkové bavoráky“ v ohrození? BMW Vision M NEXT je jasnou odpoveďou nemeckej značky, že nie.

Možnosť volby

Vodiči budúcich modelov BMW radu M budú mať na výber z viacerých možností. Ich vozidlá totiž budú schopné jazdiť čisto elektricky, ako aj za pomoci tradičného motora. A to v plnej moci vodiča s dôrazom na jazdný pôžitok či celkom autonómne s dôrazom na komfort.

„BMW Vision M NEXT poskytuje pohľad na budúcnosť športového jazdenia. Zatiaľ čo štúdia BMW Vision iNEXT ukázala, ako autonómna jazda zmení život na palubách našich automobilov, BMW Vision M NEXT predstavuje, ako špičková technológia dokáže pretvoriť samotné jazdenie na bezprostrednejšie a poskytujúce viac emócií. Obe vozidlá sa zameriavajú najmä na ľudí na palube. Dizajn a technológie prinášajú zážitok EASE a BOOST v oveľa prirodzenejšej a intenzívnejšej forme,” uvádza Adrian van Hooydonk, viceprezident BMW Group Design.

EASE a BOOST pritom vyjadrujú rôzne koncepčné prístupy. V rámci EASY prístupu preberá všetky úlohy spojené s riadením vozidlo. BMW hovorí, že v tomto prípade sa vozidlo zmení na pojazdnú obývačku. Dôležitý je pritom pocit bezpečia a naplnenie potrieb cestujúcich z hľadiska relaxu či zábavy.

BOOST má byť naopak o výnimočnom aktívnom pôžitku z jazdy. Koncept BMW Vision M NEXT chce pritom strhnúť aj svojím dizajnom. Jeho tvorcovia sa nechali inšpirovať ikonickými modelmi BMW Turbo a BMW i8. Pozrime sa však už na to, čo by mali mať „pod kapotou“ budúce „M-ká“.

Športový „univerzál“

BMW Vision M NEXT je plug-in hybrid, ktorý môže byť poháňaný oboma nápravami (čisto elektricky) alebo zadnou nápravou (elektricky alebo 4-valcovým spaľovacím motorom). Systémový výkon je 441 kW (600 k). Vďaka tomu dosiahne maximálnu rýchlosť 300 km/h a z 0 na 100 km/h zrýchli za 3 sekundy.

Režim Boost+ pritom po stlačení tlačidla dodáva extra výkon. Batéria zas dodá na pomery plug-in hybridov extra elektrický dojazd, a to 100 km. BMW Vision M NEXT tak má byť športovým autom, ktoré je pripravené na vjazd do miest s bezemisnými zónami.

Krásna elektrická motorka

BMW sa v rámci svojho ďalšieho konceptu zamyslelo nad tým, čo sa stane, keď 2-valcový motor typu boxer nahradí v motocykloch elektromotor. Výsledkom je zaujímavé BMW Motorrad Vision DC Roadster. Technické detaily známe nie sú, a tak sa aspoň pokochajme vydarenými fotografiami.

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): BMW

SÚVISIACE ČLÁNKY:
BMW chystá 25 nových e-áut. 12 z nich bude plne elektrických
BMW a Jaguar Land Rover oznámili spoluprácu na technológiach pre e-mobilitu
Akcionári BMW žiadajú elektromobily, ktoré „dostanú Teslu mimo vody“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár