Plug-in hybridy BMW dostanú batérie novej technológie, čím si polepšia na e-dojazde

1

Automobilka BMW už čoskoro vybaví svoje plug-in hybridy batériami s novou technológiou batériových článkov. Vďaka tomu značne narastie ich elektrický dojazd. Všetky tieto modely tiež dostanú akustický systém pre ochranu chodcov.

Podľa BMW sa dočkajú vylepšených batérií všetky dostupné modely s plug-in hybridným pohonom. A to BMW 330e, BMW 530e, BMW 530e xDrive, BMW X5 xDrive45e, BMW 225xe Active Tourer a BMW radu 7. Vylepšené modely sa pritom dostanú do výroby v júli, resp. v auguste. Batériu s novými článkami však určite dostane aj model X3 30e, ktorý zatiaľ nie je v predaji.

Nárast e-dojazdu podľa jednotlivých modelov

Elektrický dojazd modelu BMW 330e sa má zvýšiť až o 50 %, a to na 59 až 66 km podľa cyklu WLTP. Ten disponuje výkonom 185 kW, pričom je ho možné krátkodobo navýšiť o 30 kW. Vďaka tomu zrýchli z 0 na 100 km/h za 6 sekúnd.

BMW 530e sa dočká 30 % nárastu elektrického dojazdu, a to na 64 km. Verzia 530e xDrive s pohonom všetkých kolies ponúkne o niečo nižší dojazd – 57 km.

V prípade veľkého SUV BMW X5 xDrive45e máme očakávať až takmer 3-násobný elektrický dojazd v porovnaní s predchádzajúcou generáciou plug-in hybridného modelu (30 km). A to 80 km. Pri pomerne nedávnom predstavení nového modelu však výrobca uviedol, že dojazd 80 km platí v rámci zastaralého „optimistického“ cyklu NEDC.

Limuzína BMW radu 7 si z hľadiska elektrického dojazdu polepší o 30 %, keď ponúkne 50 až 58 bezemisných kilometrov. A to v závislosti od verzie. K dispozícii pritom budú až 3: BMW 745e, BMW 745Le a BMW 745Le xDrive.

Lepšie batérie sa nevyhnú ani najmenšiemu plug-in hybridu značky, ktorým je kompaktný hatchback BMW 225xe Active Tourer. Vďaka novým batériovým článkom narástla kapacita batérie zo 7,7 kWh a na 9,7 kWh pri zachovaní fyzickej veľkosti batérie. Na elektrickom dojazde si polepšil model o 25 % (57 km).

Akustická ochrana chodcov

Od leta 2019 budú všetky plug-in hybridy BMW štandardne vybavené systémom akustickej ochrany chodcov. Vozidlá tak budú počas jazdy v nízkych rýchlostiach za pomoci tichého elektromotora vydávať z reproduktorov syntetický zvuk. Ten upozorní chodcov na prítomnosť vozidla, avšak podľa BMW nemá znížiť akustický komfort  posádky.

Zdroj: Electrive, titulná fotografia: BMW cez Electrive

SÚVISIACE ČLÁNKY:
BMW testuje 3 nové elektromobily. Spoznali sme aj ich dojazd
Top Gear test: „Tesla Model 3 Performance je lepšia ako BMW M3“
Mercedes a BMW vraj plánujú spoločný „cenovo dostupný“ elektromobil

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár