Prvé elektrické SUV od BMW sa už čoskoro dostane do výroby

0

K elektromobilu BMW iX3 sa bude vzťahovať viacero prvenstiev. Prvé elektrické SUV značky sa stane prvým modelom, ktorý vyrastie na novej flexibilnej platforme a ktorý sa bude vyrábať výlučne v Číne, odkiaľ pôjde do celého sveta.

Na elektrické SUV BMW iX3 už čakáme nejaký ten rok, keďže jeho koncept bol predstavený v apríli 2018. Už čoskoro sa však dočkáme spustenia jeho výroby. Šéf automobilky BMW, Oliver Zipse, totiž svojim akcionárom oznámil, že spustenie výroby očakávajú v lete tohto roku, uvádza Autonews (via Carscoops).

IX3 sa stane prvým modelom BMW, ktorý bude schádzať výlučne z výrobných liniek spoločného podniku BMW a čínskej automobilky Great Wall Motors – BMW Brilliance, ktorý sídli v čínskom Šen-jangu. Pôjde pritom o globálny model, ktorý sa bude dodávať na celosvetový trh.

BMW iX bude tiež prvým modelom automobilky, ktorý vyrastie na úplne novej flexibilnej platforme. Tá je určená pre elektromobily, plug-in hybridy aj spaľováky. BMW sa tak vydalo inou cestou ako napríklad spoločnosti VW Group a Daimler, ktoré vyvinuli pre svoje elektromobily špeciálne platformy.

Toto riešenie má priniesť veľkú flexibility v rámci produkcie, keďže umožňuje výrobu vozidiel so spaľovacím, plug-in hybridným a plne elektrickým pohonom na jednej výrobnej linke. Automobilka tak odkáže rýchlo reagovať na zmeny v dopyte po jednotlivých druhoch vozidiel.

Bývalý šéf BMW, Harald Krueger, to považoval za lepšiu stratégiu, a to najmä z dôvodu, že tým ušetrili okolo 1 miliardy €, ktoré by zhltol špecializovaný produkčný závod, potrebný pre výrobu čistokrvných elektromobilov.

Známe špecifikácie

V decembri minulého roka BMW konečne prezradilo aspoň základné špecifikácie sériového modelu iX3. Vybavený bude li-ion batériou (NMC-811) s kapacitou 74 kWh, ktorá dokáže podľa predbežných údajov zabezpečiť dojazd 440 km (WLTP).

Elektromotor (bez obsahu vzácnych surovín) posiela výkon 210 kW (286 k) a krútiaci moment 400 Nm na zadné kolesá. Takže sa zdá, že BMW iX3 nebude k dispozícii s pohon 4×4, ak nemecká automobilka časom nerozšíri ponuku o ďalšiu verziu.

Keďže spustenie výroby prvého elektrického SUV od BMW je už na spadnutie, viac informácií o sériovom vozidle by sme sa mohli dozvedieť v rámci oficiálneho predstavenia už čoskoro.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
BMW iX3 vraj nemá konkurencieschopný dojazd pre trh v USA
BMW predstavilo demonštračné SUV s vodíkovým pohonom vyvinutým spolu s Toyotou
Unikli obrázky elektrických SUV Nissan Ariya a BMW iX3. Ide o sériové verzie?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár