Prvé elektrické SUV od BMW je pripravené na výrobu. Čo o ňom vieme?

0

BMW iX3 bude prvým elektrickým SUV nemeckej značky, pričom európski zákazníci sa ho dočkajú v budúcom roku. Čo očakávať od tohto modelu?

Automobilka BMW predstavila koncept elektromobilu BMW iX3 na minuloročnom autosalóne v Pekingu. Zdá sa pritom, že sériová verzia by sa mohla minimálne „trošku“ líšiť.

Podľa výrobcu sa pod „kapotou“ pekingského konceptu nachádzal elektrický pohon 5. generácie, ktorý bude dostupný aj v nasledujúcich modeloch BMW i4 a iNext, resp. i6 (údajné meno sériovej verzie). Elektromotor pritom ponúkal výkon 200 kW a 70 kWh batéria mala zabezpečiť dojazd 400 km (WLTP).

Nielen  koncept, ale aj „sériovka“ má ponúknuť rýchlonabíjanie výkonom 150 kW, čo je rovnaká hodnota ako v prípade konkurenčného Audi e-tron. Budeme pritom dúfať, že aj BMW si dokáže udržať podobne dobrú krivku nabíjania v rámci celého nabíjacieho procesu ako Audi. Batéria by sa pritom mala nabiť na 80 % za 30 min.

Možné odlišnosti

Je však otázne, aká batéria sa bude v rámci BMW iX3 nabíjať. Neoficiálne správy od vo všeobecnosti dobre informovaného portálu BMW blog totiž hovoria o použití staršej batérie 4. generácie, ktorá by mala mať nižšiu energetickú hustotu ako spomínané nadchádzajúce modely.

Líšiť by sa mohla aj kapacita batérie, ktorá by mala mať kapacitu 75 kWh. BMW pritom v marci tvrdilo, že model iX3 ponúkne dojazd cez 400 km (WLTP). Vylúčené zatiaľ nie sú ani viaceré verzie. V prípade výkonu sa spomína 300 konských síl, čo by znamenalo nárast o 32 k v porovnaní s konceptom. O pohon „základnej verzie“ by sa mala starať zadná náprava.

Väčší rázvor?

BMW blog tiež uvádza, že elektrické SUV by malo vychádzať z modelu X3 G08 (zrejme čínska verzia), ktorá by mohla disponovať väčším rázvorom. Štandardná európska verzia má pritom rázvor 2 864 mm. BMW iX 3 má ponúknuť aj systém autonómneho riadenia. Jeho úroveň však zatiaľ nepoznáme.

Čo sa týka dizajnu, koncept sa od bežného spaľovacieho modelu X3 na prvý pohľad líšil uzatvorenými „obličkami“ prednej masky, modrými linkami, špeciálnym logom vpredu a po bokoch, difúzorom a aerodynamickými diskami kolies.

„Made in China“

Podľa BMW blog je BMW iX3 aktuálne pripravené na výrobu. Produkcia bude pritom prebiehať v Číne, a to v rámci spoločného nemecko-čínskeho podniku BMW Brilliance Automotive, odkiaľ sa bude vyvážať do celého sveta.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
BMW chystá množstvo elektromobilov. Aké modely a kedy?
BMW už testuje konkurenta Tesly Model 3 aj v bežnej premávke
Všetky 3 verzie vlajkového elektromobilu BMW ohúria neoficiálnymi špecifikáciami

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár