Prvé elektrické SUV od BMW sa dostane do predaja tento rok

4

Elektrické SUV strednej triedy, BMW iX3, sa blíži. Prešlo európskou a čínskou homologizáciou, pričom jeho sériová výroba bude spustená v lete.

Spoločnosť BMW Group do konca roka 2020 začne s predajom nového modelu BMW iX3. Sériová výroba prvého plne elektrického vozidla hlavnej značky BMW sa podľa plánov spustí koncom leta v čínskom spoločnom závode BMW Brilliance Automotive joint venture (BBA): závod BBA Dadong bude prvé Sports Activity Vehicle (SAV) s plne elektrickým pohonom vyrábať pre celosvetový trh. Prvé z týchto elektrických vozidiel sa dostanú k zákazníkom do konca tohto roka.

„S našimi predsériovými vozidlami BMW iX3 presne dodržiavame stanovený plán a koncom leta spustíme sériovú výrobu. Využijeme pri tom špičkové technológie ako napríklad na mieru vytvorenú montáž vysokonapäťovej batérie či monitorovanie dielcov pomocou umelej inteligencie,” vysvetľuje Robert Küssel, riaditeľ závodu BBA Dadong. „Plne elektrický model BMW iX3 vyrábame na tej istej linke ako modely BMW X3 so spaľovacími motormi. Vďaka tomu je výroba mimoriadne flexibilná a účinná,” pokračuje Küssel.

Model BMW X3 je prvým automobilom značky dostupným s konvenčnými benzínovými a naftovými motormi, ako aj s plug-in hybridným nabíjateľným pohonom a taktiež s čisto elektrickým pohonným systémom.

Nová generácia pohonu

Elektromobil BMW iX3 príde s piatou generáciou technológie pohonu BMW eDrive, ktorá sa vyznačuje napríklad aj tým, že pohon spolu s elektrickým motorom, výkonovou elektronikou a s prevodovkou tvoria jednu spoločnú konštrukčnú skupinu. Tým sa výrazne zmenšujú priestorové nároky na zabudovanie ako aj hmotnosť pohonnej jednotky vzhľadom na výkon.

Vďaka tomu sa zvyšuje flexibilita možností inštalácie komponentov nového elektrického pohonu do rôznych druhov vozidiel. Medzi významné inovácie patrí aj elektromotor, ktorý už nepotrebuje vzácne zeminy a spoločnosť BMW Group tak už nie je závislá od ich dostupnosti.

Piata generácia elektrického pohonu využíva aj nové a výkonnejšie vysokonapäťové batérie. Vďaka ich modulárnej konštrukcii s možnosťou upravovania počtu článkov sa dokážu veľmi dobre prispôsobiť konštrukčným možnostiam konkrétneho vozidla či miestu výroby.

Nové BMW iX3 s dojazdom približne 440 km podľa testovacieho cyklu WLTP (predbežný údaj) dláždi technológii BMW eDrive novú cestu, po ktorej od roku 2021 pôjdu aj nové modely BMW i4 a BMW iNEXT.

Zdroj: tlačová správa (BMW)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
BMW zverejnilo detaily o elektrickom SUV „iX3“ s dojazdom 440 km
BMW predstavilo demonštračné SUV s vodíkovým pohonom vyvinutým spolu s Toyotou
BMW iX3 vraj nemá konkurencieschopný dojazd pre trh v USA

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

4 komentáre

Pridajte komentár