BMW predstavilo sériovú verziu prvého elektromobilu z rodiny X

1

BMW iX3 je prvým elektrickým SUV bavorskej značky. Patrí do strednej triedy a prichádza s novou generáciou elektrického pohonného systému, ktorý má byť podstatne efektívnejší. Najmä vďaka nemu novinka poskytne na jedno nabitie dojazd 459 km (WLTP).

Model BMW iX3 príde na trh koncom roka 2020 a jeho predaje sa začnú v Číne. Zároveň to bude prvé vozidlo značky vyrábané pre celosvetové trhy v čínskom závode Šen-jang, ktorý sa prevádzkuje ako spoločný podnik v spolupráci s BMW Brilliance Automotive.

5. generácia technológie BMW eDrive.

Premiéra nového modelu BMW iX3 znamená aj štartovací výstrel pre piatu generáciu technológie BMW eDrive. Najmodernejšia verzia elektrického motora, výkonovej elektroniky, nabíjacej technológie a vysokonapäťových batérií umožnila výrazný pokrok v oblastiach ako výkon, spotreba elektrickej energie a dojazd. Komponenty vyvinuté spoločnosťou BMW Group sa od roku 2021 predstavia aj v modeloch BMW iNEXT a BMW i4.

Vysoko integrovaná technológia pohonu

Vysoko integrovaná technológia pohonu nového modelu BMW iX3 zohráva veľmi dôležitú rolu pri zlepšovaní efektivity a nástupu výkonu. Elektrický motor, prevodovka a výkonová elektronika teraz vytvárajú jeden konštrukčný celok. Elektrický motor nového modelu BMW iX3 využíva princíp neustále budeného synchrónneho motora bez použitia magnetov. Konštrukcia motora sa navyše pri výrobe úplne zaobíde bez používania vzácnych zemín.

Energetická hustota elektrického motora používaného v modeli BMW iX3 je o 30 percent vyššia ako v prípade existujúcich plne elektrických vozidiel spoločnosti BMW Group. Motor sa vyznačuje účinnosťou na úrovni až do 93 percent.

Nový pohon dodáva výkon 210 kW (286 k) a krútiaci moment 400 Nm. Nový model BMW iX3 zvládne šprint z 0 na 100 km/h za 6,8 sekundy. Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 180 km/h.

Kapacita batérií, v pomere k zastavanému priestoru a hmotnosti sa mimoriadne zvýšila. Jednotková energetická hustota 188 samostatných článkov batérií v novom BMW iX3 je približne o 20 percent vyššia ako v prípade článkov batérií, ktoré spoločnosť BMW Group doteraz používala vo svojich elektrických vozidlách. Objem batožinového priestoru podľa aktuálnych potrieb zvýšiť zo základných 510 l až na maximálnych 1 560 l.

Celková kapacita batérie 80 kWh, pričom využiteľných je 74 kWh, spolu s vysoko účinným systémom pohonu, poskytuje novému modelu BMW iX3 dojazd až do vzdialenosti 459 km (WLTP). K zvýšeniu účinnosti nového elektromobilu prispieva aj upravené štandardne dodávané tepelné čerpadlo. Koeficient odporu vzduchu dosahuje hodnotu 0,29.

Nabíjanie

Pri používaní nabíjačiek so striedavým prúdom dokáže nabíjať batérie jedno aj trojfázovo s výkonom až do 11 kW. Nabíjanie jednosmerným prúdom otvára dvere nabíjaciemu výkonu až do 150 kW. Vysokonapäťové batérie nového modelu BMW iX3 sa tak z 0 na 80 percent svojej kapacity nabijú za 34 minút. Vodič teda môže energiu potrebnú na 100 km jazdy (podľa cyklu WLTP) nabiť za 10 minút.

Vodiči modelu BMW iX3 môžu využiť aj mimoriadne nízke ceny pri nabíjaní na rýchlonabíjacích staniciach siete IONITY. Na nich môžu nabíjať vysokonapäťové batérie svojich vozidiel za jednotnú sadzbu vo výške od 0,29 € /kWh (platí pre Nemecko). Súčasťou štandardnej výbavy bude aj nabíjacia karta BMW Charging Card, ktorá poskytne pohodlný prístup k viac ako 450 000 verejným nabíjačkám na celom svete.

Zdroj: tlačová správa (BMW)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
BMW predstavilo konkurenta Tesly Model 3 s dojazdom 600 km a 530 koňmi
BMW chystá 25 nových e-áut. 12 z nich bude plne elektrických
BMW iX3 vraj nemá konkurencieschopný dojazd pre trh v USA

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Jeden komentár

Pridajte komentár